תכנון ועיצוב חדרי אמבטיה

בדירות ובבתים העכשוויים מתוכננים מספר חדרי אמבטיה,  מרווחים ומאובזרים בחומרי גימור איכותיים ואופנתיים. חדר האמבטיה  מתוכנן כמקום אסתטי ומפנק הרבה מעבר לצחצוח שיניים בבוקר ומקלחת מרגיעה בסופו של יום.

התכנון הראשוני מתחיל  בחלוקת חדר האמבטיה לאזורים תפקודיים , קובעים  את מיקום האמבטיה או המקלחון, ארון הכיור והאסלה, בהתאם למידות חדר האמבטיה ומיקום הפתחים,  בשאיפה שהחלוקה  הפונקציונלית תהיה אופטימלית. בשלב הזה מתקבלות ההחלטות האם לבחור באמבטיה או מקלחון, כאשר בדרך כלל המקלחון ביחידת ההורים והאמבטיה בחדר הרחצה של הילדים. הניאגרה הסמויה הפכה לסטנדרט  בתהליכי בנייה ושיפוץ, כאשר ניתן למקם  ולהסתיר אותה לגמרי בקיר בית חיצוני, או לחלופין בקיר פנימי לבנות מבנה המכיל אותה ומסתיים במדף. ניתן לתכנן נישות  בקיר המקלחון או האמבטיה לאחסון  בקבוקי סבון ושמפו , או ספסל בנוי במקלחון.  מתקן לחימום  וייבוש מגבות דורש תכנון מוקדם.,  קיימים מתקנים  הפועלים על חשמל או מתחברים למערכת ההסקה המרכזית בבית. אפשרויות תכנון התאורה נחלקות לתאורה שקועה בהנמכת גבס  של תקרת האמבטיה או  התקנת מנורות המתאימות לחדרי רחצה  על גבי  הקיר, בדרך כלל במרכז הארון מעל הכיור ובאמבטיות  מרווחת בנקודה נוספת. שקע שרות  ממוקם באזור  הארון.

לאחר קבלת ההחלטות והבחירות של מיקום האזורים התפקודיים, מגבשים את הקונספט שחדר האמבטיה אמור לשדר, האם לבחור באריחים  בסגנון מודרני מינימליסטי ,  סגנון כפרי, סגנון רטרו. סיור בחנויות קרמיקה ואביזרים סניטריים יכול לעזור להתמצא במגמות האופנה  וההיצע הקיים, להחליט אלו גוונים מועדפים, גודל האריחים והמרקם וכל זאת  במסגרת התקציב הקיים. בבתים ובדירות החדשות יש בדרך כלל מספר חדרי אמבטיה ויש לחשוב על הקונספט העיצובי, האם לתכנן את כל חדרי האמבטיה בצורה זהה, באותו סגנון , או לגוון ולתכנן כל חדר רחצה בהתאם לתפקודו.  בחירת חיפוי קירות האמבטיה והריצוף  נעשית   בהתאם לקהל היעד  של חדר האמבטיה המתוכנן. התכנון מותאם בצורה שונה לחדר אמבטיית ילדים,  לאמבטיית יחידת הורים או אמבטיית אורחים . כמות האריחים הנדרשת  מחושבת לפי היקף חדר האמבטיה כפול הגובה הנדרש (כ- 2 מטר) והוספת שטח הרצפה. לכמות המתקבלת יש להוסיף עוד 15% – 20% לבלאי הנוצר בעקבות חיתוכים ושבירה  תוך כדי העבודה. כדאי גם להשאיר בצד מספר אריחים למקרה של צורך בתיקונים בעתיד. בחדרי שרותי אורחים ניתן לצמצם את כמות הקרמיקה לגובה של כמטר ולהשלים בגימור טיח או צבע  בעל גוון וטקסטורה  מיוחדים. ניתן להשיג אריחי קרמיקה וגרניט פורצלן  במחירים החל מ50 ₪   ועד 250 ₪ ומעלה למטר. בחנויות הקרמיקה נערכים מבצעים מעת לעת, מכירות חיסול וספירת מלאי וניתן להשיג אריחים מובחרים במחירים נוחים .

המגמה העכשווית בחנויות מתבטאת  באריחים גדולים , מאורכים בגוונים של לבן, שמנת , גווני  אפור ובז הבאים בטקסטורות של מט, מבריק ואף בדוגמאות  דמויות בד ודוגמאות בתלת ממד. קיימים אריחים לריצוף  עשויים  קרמיקה דמוית  פרקט, ומגוון של  אריחים מצוירים, כאשר ניתן לתכנן  אמבטיה  בה הבמה העיקרית משמשת את הרצפה  מאריחים המצוירים והקירות מחופים  באריחים בגוון ניטרלי  שקט ואחיד.  אריחים מצוירים ניתן למצוא גם בחנויות המתמחות באריחים מצוירים עשויים בטון בעבודת יד או  אריחים  מיובאים מקרמיקה  וגרניט פורצלן. באופן דומה ניתן  לשלב דוגמאות מוזאיקה ,  חלוקי אבן,  כפס במקלחון,  או באזור מסוים  לגיוון  אמבטיה עם אריחים בצבעים ניטרליים.  אוהבי סגנון דמוי שיש ואבן יוכלו למצוא מבחר מאריחים אלו באולמות התצוגה.

היצע חומרים  חדשניים ומעניינים שחדרו לתחום  עיצוב האמבטיה לצד חומרי גלם מסורתיים  הופכים  את ארונות האמבטיה לאובייקט יפה, איכותי ומרשים המותאם אישית למידות האמבטיה וצרכי הבית ודייריו. עיצובו  ותכנונו  של ארון אמבטיה מושפע מגודלו של החדר , תפקודו ומטעמם האישי של הדיירים. ארון בחדר רחצה  לאורחים מהווה  משטח  קטן ופונקציונלי שנושא עליו את  כיור הרחצה ומאחסן פריטים בודדים.  קערת קרמיקה  בעיצוב מיוחד, לעיתים בעבודת יד יכולה לשמש ככיור,  שכן  תפקידו  של הכיור לשמש לנטילת  ידיים  בלבד.. ניתן להנות   ממבחר גדול  ומגוון  הקיים בחנויות או  להזמין  כיור קרמיקה בציור יד מקורי בהתאמה אישית  מאמני קרמיקה, ארון אמבטיה מפנק  באמבטיית ילדים או  ביחידת הורים מכיל בתוכו מקום למגבות נקיות , חומרי  רחצה וטיפוח ואם הוא גדול דיו אפשר  לאחסן בו חומרי ניקוי.

ארונות אמבטיה  נחלקים לארונות ניצבים,  בעלי רגליים  הניצבות  על הרצפה  וארונות תלויים  בעלי 2-3 מגירות  המקובעים אל הקיר ניתן לרכוש ארון אמבטיה מוכן בחנויות לקרמיקה ואביזרי סניטציה , ברוב המקרים המידות מוכתבות מראש  במידות בכפולות של 20. הארונות בגימור אסתטי ויפה, זמינים  ובמחירים נוחים  ומגיעים בדרך כלל עם כיור ומשטח אינטגרלי. אפשרות נוספת לפנות לנגר ולתכנן את הארון לפרטי פרטים ולהתאימו למידות המיוחדות של חדר האמבטיה .היתרון בתכנון ארון אצל נגר הוא  במבחר מגוון של עץ וצבע והתאמה אישית, אך יש לקחת בחשבון את משך עבודת הנגרות בתכנון לוחות הזמנים. אוהבי סגנון הרטרו והסגנון  הכפרי יוכלו למצוא שידה מוכנה בחנויות  ריהוט ועיצוב כפרי ולהתאימה לארון אמבטיה  מקורי עליו מותקן כיור  מעניין.

היצע חומרי גימור של הארונות מגוון וכולל  ארונות מעץ מלא בגימור טבעי , עץ צבוע , ציפוי פורמייקה, ודפנות ודלתות העשויים  מזכוכית  ואלומיניום. צבע  דפנות הארון צריך להתאים , לגוון הקרמיקה ולסגנון חדר הרחצה כולו . ההתאמה יכולה להיות התאמה לאותה משפחת גוונים או התאמה בגוונים מנוגדים , למשל קרמיקה לבנה , אמבטיה בקווים  נקיים קלאסיים  וארון שחור,  אפשר גם לרצף באריחים לבנים בהירים עם שיבוץ אריחים קטנים שחורים . בחדר אמבטיה  בסגנון כפרי יתאים ארון מעץ מלא בגוון  טבעי , בגוון כהה  או  בצבע שמנת בהתאם לגוון האריחים ולטעם האישי.  ניתן למצוא מגוון אפשרויות למשטח העליון של הארון , משטח חרס אינטגרלי  הכולל  כיור , משטח קוריאן או  אבן קיסר , וכן משטח עץ עליו מונח כיור  בעיצוב מיוחד , לעיתים  תופס   את רוב שטח הארון  ולצידו ברזים כפולים.

כדאי לבחור בברז  לחדר הרחצה , לא רק על סמך עיצובו ומחירו אלא בעיקר לפי מידת התאמתו  לפונקציה אותה הוא אמור לשמש בחדר האמבטיה .ברז לרחיצת ידיים בלבד בחדר רחצה לאורחים יכול להיבחר לפי עיצובו , אבל ברז בחדר אמבטיה המשמש לרחצה לכל בני המשפחה צריך להתאים לפעולות רחצה כמו שטיפת פנים וחפיפת שיער. כדאי גם לבחון את הברז כך שיתנקז היטב למרכז הכיור כדי לשמור על  תחזוקה נאותה של סביבת הכיור. מיקום הברז מתוכנן  מראש  וכדאי לבחון היכן רצוי למקמו על גבי  המשטח  לפי העדפת המשתמש . ניתן לתכנן ברז היוצא  מהקיר ולא מהמשטח שעל  הארון אך יש להגדיר זאת מראש בעת הבנייה . חנויות הקרמיקה ואביזרי הקרמיקה המובילות  מייבאות   ברזים בעיצובים חדשניים ופונקציונליים   ממגוון חברות . ברזים תוצרת הארץ כמו מדגל וחמת בעלי עיצובים חדשניים שלא נופלים ביופיים  ותפקודם מברזים מיובאים ומחיריהם סבירים יותר . אביזרי אמבטיה  נילווים כגון: מתלה למגבות, לנייר טואלט  למגבת ידיים כדאי לקנות בסט תואם. קיימים  מתלים מנירוסטה או מברזל מגולוון  וניתן להתאימם לסגנון  חדר האמבטיה והקרמיקה  ובכך להשלים  ולשדרג את העיצוב . רצוי  לברר שהחומרים איכותיים ויוצרו בהתאמה לחדרים רטובים.

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ