תכנון ועיצוב המטבח

עיצוב פנים למטבח בסגנון מודרני
עיצוב פנים למטבח בסגנון מודרני

תכנון המטבח הוא אחד השלבים העיקריים בתכנון הבית וכדאי להתחיל להיערך לקראתו  כבר בראשית תהליך עיצוב הבית או הדירה.

בניגוד לעבר ,כאשר המטבח היה יחידה קטנה, סגורה ומנותקת מפינת האוכל והסלון, המטבח העכשווי פתוח ,מתקשר עם פינת האוכל, הסלון ויוצר חלל אירוח אחד. המטבח מהווה את לב הבית, המקום בו שותים את הקפה הראשון  של הבוקר, מבשלים ביחד ארוחות משפחתיות ובו מתרחשים רוב המפגשים והשיחות של בני הבית. כדאי להשקיע מחשבה רבה בתכנון המטבח, תוך התחשבות באורח חיי המשפחה, הרגלי הבישול והאירוח וזאת בהתאם לנתונים הפיסיים של המטבח ומסגרת התקציב.

תכנון המטבח מתחשב  בנתוני המבנה והגודל של  החלל  המיועד למטבח , הקשר שבין המטבח לשאר הבית, מיקום  הפתחים, החלונות והדלתות. נהוג לתכנן לפי חמישה סוגי מטבחים טיפוסיים כאשר בכל אחד נשמר היחס הנכון בין מוקדי העבודה העיקריים: הכיור, הכיריים והמקרר.

עיצוב כפרי לבית בירושלים - פינת אוכל
עיצוב כפרי לבית בירושלים - פינת אוכל
מטבח כפרי בצבע כחול
מטבח שני קווים מקבילים

מטבח קו אחד

דגם מטבח זה מתאים למטבחים בעלי קיר אחד, בדרך כלל מטבחים קטנים. רצוי למקם את המקרר ליד הכיור ולהשאיר מרחק של 30 ס"מ לפחות מהקיר לכיריים. משטח העבודה העיקרי יהיה בין הכיור לכיריים.

מטבח שני קווים מקבילים

מטבח המורכב משני קווים מקבילים בעל תכנון מודרני עכשווי ונוח מאוד לעבודה. רצוי למקם את המקרר בצלע אחת ואת הכיור והכיריים בצלע האחרת. המרחק בין שתי הצלעות צריך להיות 120 ס"מ על מנת  לאפשר פתיחה של המקרר, ארונות המטבח והתנור בצורה נוחה.

מטבח קו אחד עם אי

מטבח מדגם זה מתאים לחלל גדול ופתוח, כאשר רוצים לשלב ישיבה של דלפק במטבח. תכנון האי  נעשה בהתאמה לצרכי המשתמשים ואורח חייהם. המרחק בין האי לצלע מולו צריך להיות 120 ס"מ. אי בגובה דלפק 90 ס"מ משמש כמשטח עבודה וכדלפק ישיבה ואי בגובה שולחן 75 ס"מ ישמש  בעיקר לישיבה. ניתן למקם באי את הכיור או הכיריים.

עיצוב מטבח בסגנון מודרני
מטבח קו אחד עם אי

מטבח טיפוס "ר"

דגם מטבח נוח לעבודה הכולל יחידה פינתית שניתן לנצלה בפתרונות תכנוניים אחדים. בדרך כלל צורת תכנון זו מוכתבת ממבנה המטבח. במטבחים מרווחים ניתן לשלב גם דלפק, אי או שולחן אוכל. מקובל למקם את המקרר בקצה אחד ולהשאיר משטחי עבודה מרווחים בין הכיור לכיריים.

עיצוב מטבח מודרני לבן מינימליסטי
מטבח בצורת האותר "ר"

מטבח טיפוס "ח"

מטבח נוח ופונקציונלי, בעל 2 פינות המאפשר משטחים מרווחים לעבודה. מומלץ למקם את הכיור בצלע המרכזית ואת הכיריים  והמקרר כל אחד  בצלע נפרדת. בדרך כלל מקובל למקם את הכיור  או הכיריים מתחת לחלון.

מטבח כפרי בבית מעוצב בירושלים
מטבח בצורת האותר "ח"
עיצוב בסגנון כפרי למטבח של דירה בירושלים
מטבחים - מטבח כפרי עם אריחים מצוירים

סגנון עיצוב המטבח

סגנון העיצוב, תכנון הארונות ,חיפוי הדלתות, המשטחים , תכנון התאורה ובחירת מכשירי החשמל מושפעים מסגנון העיצוב הכללי של הבית. מטבח בסגנון פרובנס יתאים לבית בסגנון כפרי ומטבח עם  דלתות  בגימור מבריק  או בחיפוי זכוכית יתאים לבית בסגנון מודרני.

במטבח הכפרי , חיפוי הארונות יהיה מפורניר עץ או עץ צבוע (שלייף לק) לעיתים בדוגמאות עם מסגרת , בתוספת  ארונות ויטרינה עם זכוכיות. במידה והמטבח גדול ומרווח במרכזו יתוכנן אי המשמש כדלפק ישיבה ואזור עבודה נוסף.  שילוב בוצ'ר עשוי מעץ טבעי כמשטח מעל האי או הדלפק וידיות בסגנון כפרי ישלימו את האווירה. משטח העבודה מעל הארונות משיש והקירות בין הארונות מחופים באריחי קרמיקה ולעיתים בלבנים. במטבח כפרי מרווח במיוחד ניתן לשלב יחידת בישול משולבת של תנור וגז  מסיביים של לה קוצ'ינה או חברות מקבילות.

מטבח בסגנון מודרני מינימליסטי יהיה מורכב מיחידות של מגירות ודלתות מחופות בפורמייקה, HPL או זכוכית, בדרך כלל הידיות תהיינה אינטגרליות ותשתלבנה במבנה הארונות. משטח העבודה העליון של השיש ימשיך מעט גם על הקיר שבין הארונות ליצירת מראה נקי ומינימליסטי. אפשרויות נוספות לחיפוי הקיר הם אריחי קרמיקה  או זכוכית בצבעים שונים.

חומרי החיפוי של ארונות המטבח והצבעים מתעדכנים מעת לעת ומושפעים מהטרנדים העולמיים. חומרי החיפוי כוללים: פורמאיקה ננו, פורניר עץ, עץ צבוע, פורמייקה, HPL, פולימרים וחומרים סינטטיים וזכוכית. הצבעים במטבחים כפריים עכשוויים הם גווני שמנת ולבן קלאסיים, צבעי קפה ,אפור, מנטה ותכלת. הגוונים במטבחים המודרניים והתעשיתיים הנם לבן, אפור ושחור בשילוב עץ טבעי. במטבחים בסגנון התעשייתי משלבים לעיתים קרובות כיורים עשויים מנירוסטה.

משטחי השיש בדרך כלל מאבן קיסר או קוריאן כאשר צבע המשטח נבחר בהתאמה לריצוף ולחיפוי הארונות. מרקמי השיש מגוונים החל משיש חלק, מגורען או דמוי שיש טבעי עם נימים בגוונים שונים. אופציה לחיפוי עכשווי הוא שיש בטון למשטחי העבודה ולכיורים.

עיצוב מטבח מודרני - מטבח לבן בשילוב זכוכית
מטבחים - מטבח לבן בשילוב זכוכית
עיצוב מטבח מודרני לבן מינימליסטי
מטבחים - עיצוב מטבח לבן מינימליסטי
מטבח לפני שינוי עיצובי
מטבח לפני השיפוץ
מטבח אחרי שיפוץ
מטבח אחרי שיפוץ

אפשרויות תכנון התאורה במטבח מגוונות ומושפעות מסגנון המטבח והבית, כמות התאורה הנדרשת, העדפות אישיות ותקציב. ניתן לתכנן מנורה מרכזית אחת במטבח ומנורה נוספת  מעל פינת האוכל, ובנוסף ליצירת אווירה לתכנן תאורת לד מובנית בדופן התחתונה של הארונות העליוניים עם מתגי הדלקה נפרדים. במטבחים בסגנון מודרני אפשר לתכנן הנמכת תקרה ולשקע בתוכה פסי לד מובנים או נקודות ספוטים כתאורה הראשית של המטבח או בנוסף לנקודת תאורה מרכזית במטבח. במידה ולא בוחרים באפשרות הנמכת התקרה במטבח ניתן למקם פסי לד הנותנים תאורה חזקה וטובה למטבח ולמשטחי העבודה או פסי צבירה עם מנורות המכוונות במקביל לארונות להדגשת הארונות ויצירת אווירה.

עלות המטבח מורכבת מכמות הארונות, חומרי הגימור והפרזול והגורם המבצע. לעלות ארונות המטבח יש להוסיף את עלות חיפוי השיש והקרמיקה, הכיור, הברז ומכשירי החשמל הנלווים. בשנים האחרונות ישנן חלופות של דלתות עשויות מפולימרים הנראות כדלתות עץ ומוזילות את עלות ארונות המטבח. ניתן לקנות ברז מעוצב ואיכותי של אחת החברות הישראליות חמת או מדגל במחצית המחיר מברזים תוצרת חוץ. הפרזול חייב להיות איכותי להבטחת נוחות התפעול ואורך חיי המטבח.

עולה תמיד השאלה, האם להזמין מטבח בחברת מטבחים או אצל נגר פרטי, כאשר לכל אפשרות יתרונות וחסרונות. בחברות המטבחים ניתן למצוא טווח מחירים נרחב בין החברות השונות. היתרון של חברות המטבחים  מתבטא באולמות תצוגה הממחישים את עיצוב המטבחים, יעוץ מקצועי של מעצבות מטבחים בליווי הדמיות תלת מימדיות ,שרות ארוך טווח ואחריות למספר שנים. נגרים פרטיים מתאפיינים בגמישות התכנון ובשילוב אלמנטים לפי בחירה, הנגריות הגדולות מספקות לעיתים גם אולמות תצוגה ושרותי עיצוב והדמיות . גם בקרב הנגרים טווח המחירים נרחב ולא מומלץ ללכת על המחיר  הנמוך ביותר שמתלווה בדרך למטבחים בסיסיים ורמת פרזול נמוכה.

מטבחים - מטבח עץ ואלון וצבע לבן
מטבחים - מטבח עץ אלון וצבע לבן

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ