קירות כאלמנט עיצובי

צולם ע"י ורד גרניט
צולם ע"י ורד גרניט

השימוש בקירות כאלמנט עיצובי ניכר  במיוחד בעיצוב חללים ציבוריים כגון מוזאונים,  בתי מלון, משרדים, חנויות , מסעדות ובתי קפה. במרחבים  הציבוריים המתוכננים ע"י ארכיטקטים ומעצבים  ניתן להעז ולהשתמש בחומרי חיפוי מיוחדים בהתאם לקונספט ולתקציב. חומרים ששימשו כקירות  מבנים  או כחיפוי קירות חיצוניים החלו לחדור לתחום עיצוב פנים המבנים כגון : בטון חשוף, אלומיניום,אבן, לבנים, עץ, טיח צבעוני ועוד.  מגלים מחדש את היצירה  בחומרי גלם ראשוניים ועושים  שימוש חוזר במוצרים וממחזרים חומרי גלם קיימים .הבניה  בקירות  גבס מאפשרת עיצוב מיוחד של  קירות ע"י  בניית נישות דקורטיביות  וספריות עשויות מגבס בשילוב עץ  או זכוכית .

המודעות לעיצוב , העלייה ברמת החיים  והחשיפה  לחומרי גלם חדשים ,מיוחדים  וזמינים  החדירה את  השימוש בקירות מעוצבים לבתים פרטיים. בשלב התכנון יש  לבחון היטב באילו אלמנטים להשתמש לעיצוב הקירות המיוחדים בבית , ולהתאימם לתכונות המבנה, הסביבה ואופי בעלי הבית.

שימוש  בצבע ובטקסטורה הוא האלמנט העיצובי  הזמין והנפוץ ביותר , היכול לגרום לשינוי ושדרוג  בזמן קצר ובמחיר סביר. כאשר בוחרים  לצבוע קיר בודד  בצבע מיוחד יש לשקול היטב באיזה קיר לבחור . כדאי לבחור קיר מרכזי אך לא גדול במיוחד ולתכנן כיצד יראה  בכניסה לבית , לחדר ומזוויות שונות של חלל המגורים.  כדאי לבחור קיר שלם לצביעה ללא פתחי חלונות ודלתות. בחירת צבע הקיר תלויה  בתפקוד החדר , אופיים של דייריו וטעמם האישי . אם זה חדר ילדים   צעירים נבחר צבע  חי כמו סגול, ירוק בהיר, תכלת או כתום , אם זה קיר  בחלל המגורים העיקרי  נבחר צבע סולידי יותר כמו כחול אפור,ירוק זית, מוקה  חום או כתום אפרסק. צבע הקיר צריך להתאים לריהוט להשלים אותו או להוות ניגוד לצבעי הריהוט אך ניגוד המשלים את הגוונים. בחדר ילדים ניתן לצבוע קיר אחד בצבע לוח ולאפשר לילדים לצייר, להתבטא  ולהתחדש.  תחום הצבע מספק היום בנוסף לצבעים  הסטנדרטיים צבעים בעלי טקסטורות שונות בגוונים מיוחדים  היוצרים תחושה של  קיר דמוי טיח או   דמוי בד במרקמים שונים  שיכול להתאים  מאד להדגשת קיר .  שימוש בטיח  הצבעוני, "שליכט  אקרילי" או "שליכט  מינרלי " שחדר מתחום החיפוי החיצוני לפנים המבנה  יוצר קירות במספר רב ומגוון של טקסטורות מכפרי משופשף, עדין, מהודק ועד כורכרי.

צולם ע"י ורד גרניט
צולם ע"י ורד גרניט

הטפטים זוכים  לאחרונה לעדנה מחודשת ותורמים  ליצירת אווירה מיוחדת ויכולים לשמש להדגשת קיר אחד דומיננטי , למשל  קיר  במבואה בכניסה לבית או קיר  שנראה  מנקודת הכניסה לחדר כדי שיקבל את מירב תשומת הלב. הטפטים קיימים במבחר סגנונות  וטקסטורות מיוחדות כולל תלת מימדיות  וחשוב להתאימם לשפה העיצובית של החלל המעוצב.  ציורי קיר  כאלמנט דקורטיבי בעיצוב פנים. משמשים  כמרכיב אומנותי, בדומה לתמונה ממוסגרת  על הקיר, כשהקיר  כולו משתלב בחלל ומהווה יצירת אומנות בפני עצמה. יצירה  כזאת מעניקה ייחודיות לבית מגורים או פנטזיה בחדר הילדים וכן  במרחבים ציבוריים כגון בתי ספר, מרכזים קהילתיים, בתי מלון ועוד.

חיפויי קיר כגון , אבן טבעית , לבנים ועץ  המיושמים כיום בבתים עכשווים שואבים השראה מהבנייה  הכפרית המסורתית  במחוזות טוסקנה, פרובאנס. חיפוי קיר בלבנים מדגיש את הקיר ויוצר אווירה כפרית.  יש לבחור את קיר היעד בקפידה ולתכנן את שילובו  והתאמתו לאופי החדר, תפקודו, סגנון העיצוב והריהוט.  שיקולים אלו נלקחים בחשבון בעת בחירת גודל הלבנים, צבעם והמרקם שלהם .כדאי לבחור קיר מרכזי שלם ללא פתחי חלונות ודלתות. קיר לבנים יכול להוות רקע לאח , לחפות עמוד ולהשתלב בספרייה מגבס או עץ , וניתן לקבוע בו גופי תאורה. השימוש באריחים כאלמנט להשלמת עיצוב וחיפוי קירות במסעדות וחנויות  מגוון מתמיד עם הופעת  אריחים תלת מימדיים  לחיפוי קירות.

צולם ע"י ורד גרניט
צולם ע"י ורד גרניט

חיפוי קירות בעץ יוצר אווירה חמימה ומיוחדת  ומשתלב בהרמוניה עם חומרי גלם אחרים  כמו שיש, אבן, זכוכית ועוד. חיפוי עץ לקיר מדגיש את הקיר ומשדרג את החלל הן  בבתים פרטיים, וגם במשרדים ומבנים ציבוריים . חיפוי  העץ בעל יתרון בתכונותיו  כחומר מבודד מטבעו השומר על טמפרטורת חדר מאוזנת ונעימה בקיץ ובחורף, ומביא גם לחיסכון באנרגיה. הקירות מחופים  בלוחות עץ או בריבועי פסיפס  עשויים עץ ממוחזר המותקנים  בקלות כמו אריחים . אריחי החיפוי מעץ משתלבים בצורה מרהיבה עם סגנונות עיצוב שונים החל מסגנון כפרי דרך סגנון אקלקטי ועד סגנון מודרני עכשווי.  וריאציות נוספות הן חיפוי שעם ושימוש בלוחות גדיל (לוחות שבבי עץ ממוחזרים)  .

קירות בטון חשוף  ששלטו במרחבים  הציבוריים וכחיפויים חיצוניים  החלו  להופיע  במרחב הביתי והאישי כחלק מהטרנד התעשייתי .  לקיר הבטון יש חוזק ונוכחות עוצמתית  המפלסת את סביבת המגורים במעטה מרשים מהרצפה עד התקרה. הבטון מיוצר  במגוון טקסטורות מעניינות עם אפקטים מרהיבים , בעוביים שונים החל מעובי מאסיבי מאד ועד דקיק.  אפשר להשתמש  גם באריחי בטון לחיפוי קירות המצטיינים בדיוק החיתוך ,בתחזוקה קלה ועמידות.

צולם ע"י ורד גרניט
צולם ע"י ורד גרניט
מתוך אתר Pinterest
מתוך אתר Pinterest

שימוש בקיר מחופה במראה  ידוע  כיוצר אשלייה של הגדלת המרחב  ומשמש  בעיצוב  מרחבים ציבוריים ובתים פרטיים. השימוש בקיר העשוי  זכוכית נפוץ בעולם העיצוב.  הזכוכית יוצרת מראה נקי, אלגנטי ועדין. הבחירה בקיר זכוכית  נעשית בדרך כלל במרחבים ציבוריים ובבתים במטרה להדגיש את הגינה או  הנוף הנשקף, לתת תחושת מרחב , ולהכניס הרבה אור לפנים המבנה.

הקירות המעוצבים המעניינים ביותר הם אלו המשלבים  בצורה מעניינת  והרמונית  מספר אלמנטים כגון  קיר המשלב  חיפוי אבן, נישות ומשחקי צבע , או קיר  המחופה בחלקו עץ ובחלקו לבנים או צבע עם טקסטורה .  האפשרויות  הן  אינסופיות  כיד הדמיון והיצירתיות.


מאת ורד גרניט | 

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ