פרקט או ריצוף?

הסבר לקראת בחירת פרקט – אריחים או פרקט?

החל מהשלבים הראשונים של תכנון ועיצוב פנים של דירה חדשה או בתהליך שיפוץ דירה עולה תמיד השאלה במה לחפות את הרצפה – האם באריחים או בחיפוי פרקט.? התשובה בהחלט מורכבת וצריך לקחת בחשבון את מבנה הבית, העדפה עיצובית של בעלי הבית וכמובן שיקולי תקציב. ניתן לבחור בחיפוי ריצוף לכל הדירה או הבית, ניתן לבחור בשילובים של חיפוי אריחים בחלקים הציבוריים המרכזיים של הסלון והמטבח וחיפוי פרקט בחדרי השינה והעבודה.

בית דו מפלסי

ריצוף פרקט וארון קיר לבן

בבית דו מפלסי, ההפרדה בין ריצוף בקומת הכניסה הכוללת את הסלון והמטבח, ופרקט בקומה העליונה של חדרי השינה מתקבלת יפה מאד בשל ההפרדה בין הקומות. חיפוי פרקט נותן מראה אלגנטי, חמים ומתאים לסגנונות עיצוב מגוונים: סגנון כפרי, סגנון מודרני, סגנון נורדי ואף סגנון אורבני – כאשר ההבדלים יודגשו בבחירת סוג הפרקט, הגוון וצורת ההתקנה.

בשנים האחרונות קיימת מגמה של חיפוי כל הדירה בפרקט כולל חדרי הסלון והמטבח תוך יצירת מראה בייתי, אחיד ואלגנטי. למתלבטים בין חיפוי פרקט או חיפוי באריחים, קיימת האופציה של אריחי קרמיקה דמויי פרקט, המתקבלים כלוחות פרקט הן במראה והן בתחושת המגע.

בעיצוב פנים של דירה בירושלים חיפוי הפרקט בא לידי ביטוי ביתרון הברור שלהם ליצירת תחושת חמימות בחורף הירושלמי, והרבה יותר נעים ללכת בחורף יחפים על רצפת פרקט.

ניתן להתקין חימום תת רצפתי ועליו ריצוף וחיפוי פרקט ללא חשש מיעילות החימום בחורף. מעצבת הפנים המלווה את תהליך עיצוב ותכנון הבית מיומנת במתן הסברים על כל אחת מהאפשרויות ותעזור לכם לקבל את ההחלטה המתאימה לבחירת סגנון העיצוב לבית. בהמשך, בהסברים על תכונות החומרים תשובות לשאלות על סוגי הפרקטים הקיימים, אופן ההתקנה, הפונקציונליות והתחזוקה.

 

פרקט למינציה

פרקט למינציה – פרקט הלמינציה מציע איזון מושלם בין סגנון ופונקציונליות. טקסטורות העץ משוות לרצפה מראה כל כך טבעי עד שנראה שאלו לוחות עץ אמיתי ובא ללטף ולחוש את המגע . פרקט הלמינציה מתאפיין בעמידות, מחיר סביר והתקנה מהירה ויעילה. פרקט העשוי מלמינציה מורכב ממספר שכבות , ליבת סיבי לוח בצפיפות גבוהה HDF (High Density Protection) כאשר השכבה העליונה היא שכבה שנוצרה באומנות על ידי צילום לוחות עץ מקוריים המשווים לפרקט מראה של לוחות עץ אמיתיים. על השכבה העליונה יש ציפוי של שכבת הגנה שקופה ועמידה.

פרקט פולימרי SPC

פרקט פולימרי SPC – פרקט שבנוסף לתכונות פרקט הלמינציה עמיד יותר למים ולרעשים. במקור נועד לשימוש בחללים מסחריים וציבוריים כמו טרמינלים של שדות תעופה, אך יכול לשמש גם במרחב הבייתי. לוחות הפרקט הפולימרי מגיעים עם שכבת תשתית של גומי דחוס. התשתית הינה אקוסטית ואנטי בקטריאלית.

פרקט עץ מלא

פרקט עץ מלא – פרקט עץ מיוצר ממינים שונים של עצים בעלי מרקם וצבע שונה ונותן מראה אסתטי וחמים וכידוע אין תחליף למראה ומגע עץ אמיתי. היתרונות האסתטיים של העץ מלווים בחסרונות פונקציונליים הכוללים, טיפול זהיר וקפדני בחומרי ניקוי יעודיים, חשש משריטות ופגיעה בעץ וסכנה של חשיפה למים. בנוסף מחיר פרקט עץ אמיתי גבוה וצורת ההתקנה וההרכבה מורכבת ויקרה יותר.

 

אופן ההתקנה של הפרקט:

התקנת פרקט בחדר עבודה

התקנת פרקט למינציה ופרקט פולימרי הינה בהתקנה צפה. בפרקט מסוג למינציה מרפדים את הרצפה בספוג לפני ההתקנה ובפרקט פולימרי השכבה התחתונה מכילה גומי ואין צורך בספוג. התקנת פרקט העשוי עץ אמיתי נעשית בהתקנה בהדבקה. לצורך ההתקנה הבית צריך להיות מרוצף בריצוף מפולס כולל תיקוני בטון שנעשו במהלך עבודות הבנייה והשיפוץ. הבית צריך להיות מואר ובעל חיבור לחשמל.

התקנת הפרקט מהירה ויעילה וזה אחד היתרונות הגדולים של החיפו בפרקט. ניתן להתקין פרקט בדירה בגודל בינוני ביום עבודה אחד או לכל היותר העבודה תימשך ביום עבודה נוסף. הפנלים מותקנים ביום ההתקנה למעט באזורי הדלתות והמתקין מגיע בדרך כלל להשלמות לאחר סיום התקנת הדלתות בבית.

מתקין מיומן יבצע את התאמת הדלתות במכשור מתאים

במידה ובבית קיימות דלתות (שיפוץ ועיצוב דירה) המתקין יכול לסיים את ההתקנה באותו היום. לעיתים יש צורך בחיתוך דלתות הפנים הקיימות או התאמה /חיתוך דלת הפלדלת. מתקין מיומן יבצע את התאמת הדלתות במכשור מתאים.

ניתן גם לפנות לחברת הדלתות ולבקש שנגר מטעמם יגיע לחיתוך והתאמה של הדלתות. כמעצבת פנים בירושלים אני ממליצה על מתקיני פרקטים מיומנים באזור ירושלים שיש לי ניסיון טוב בעבודה משותפת מולם. לעיתים גם החברה בה נרכשים הפרקטים ממליצה על מתקינים מומלצים מטעמה. אין להתפשר על איכות העבודה – חייבים לקחת מתקין מיומן כדי להגיע לתוצאות טובות.

צורת ההתקנה – אופן פריסת לוחות הפרקט להתקנה:

ההתקנה הנפוצה ביותר של לוחות הפרקטים היא בפריסה של לוחות בחיתוך של דגם חומה. אפשר לתכנן פריסה לרוחב הדירה או לאורך הדירה בהתאם למבנה הדירה. מעצבת הפנים האחראית על עיצוב פנים הדירה מתכננת את צורת הפריסה, לעיתים בשיתוף עם מתקין הפרקטים המיומן.

 

חיפוי פרקט בעיצוב מטבח חדש

סוגי פרקט מיוחדים

בסוגי פרקט מיוחדים לוחות העץ בעלי צורה ייעודית המיועדים להתקנה בצורת פיש בון (אדרת דג) ובצורת שברון (צורת האות V). קורות הפישבון חתוכות בזווית של 90 מעלות וחיבורי הזכר נקבה שלהם עשויים בצורה יחודית שיכולה להתחבר יחדיו ולשוות את מראה אדרת הדג. צורת התתקנה של פישבון מיושמת לכל סוגי הפרקט ראשית בעץ מלא, למינציה ופרקט פולימרי SPC.

צורת שברון דומה לאות V – פרט לאמירה העיצובית ההתקנה בצורת V מייצרת אשליה אופטית של גודל לחלל המיועד לחיפוי ויוצרת תחושת מרחב וגודל. ההתקנה משמשת הן לפרקט עץ מלא והן לפרקט למינציה.

 

תחזוקה של הפרקט לאחר ההתקנה:

ניקוי הפרקט

ניקוי הפרקט יעשה בשלב ראשון ע"י שאיבת האבק בשואב אבק או ע"י שימוש במטאטא עדין ולאחר מכן בשטיפה במטלית לחה וסחוטה היטב, עם חומרי ניקוי יעודיים או מטליות חד פעמיות המיועדות לפרקט בלבד.

בנוסף לנוזלי הניקוי הנמכרים ברשתות קיים נוזל ייעודי הנקראBONA המומלץ ביותר לניקוי פרקטים מכל הסוגים והמומלץ ע"י מתקיני פרקטים. הנוזל מגיע מוכן לשימוש ואין צורך למהול אותו ומגיע לרוב עם מגב ומטלית מיוחדים.

 

פרקט עם ספריה בחדר עבודה

המלצות חשובות לשמירה ותחזוקה של הפרקט:

יש להדביק על כל רגלי הרהיטים מדבקות מיוחדות העשויות מטפלון לשמירה על הפרקט בעת הזזת הרהיטים. קיים מגוון רחב של מדבקות בגדלים שונים ובסוגים שונים.

כסאות משרדיים נדרשים להחלפת הרגליים בגלגלי סיליקון מיוחדים הניתנים לרכישה בחנויות לחומרי בניין וטמבוריות. בכל סוגי הפרקטים יש להיזהר משריטות הנגרמות מחתיכות אבן, ברגים או כל חומר קשה וחד הנגרר על גבי הפרקט.

אריחים

האריחים המשמשים ביום לריצוף הבית או המשרד הם אריחי גרניט פורצלן בגדלים החל מ- 80X80 ס"מ, 90X90 ס"מ, 100X100 וגם 120X120. אופציה מעניינת נוספת אריחים מלבניים בגודל של 120X60 ס"מ. הנטייה היום לבחור באריחים גדולים ללא הרבה חיבורים המשווים לריצוף הבית מראה אחיד ומרווח יותר.

יש לציין שככל שהאריחים גדולים יותר הם מצריכים מיומנות גבוהה יותר של הרצפים, בחיתוך האריחים והפנלים ובהתקנה מדויקת ומפולסת. ניתן להזמין בחנויות הקרמיקה גם חיתוך של אריחים שנעשה במפעל ברמת דיוק וגימור גבוהה.

תכנון עיצוב פנים לדירה בירושלים יכול לבוא לידי ביטוי בשילובים של פרקט וריצוף מיוחדים המעניקים לדירה מראה ירושלמי ונעים. חיפוי פרקט בחדרי השינה וחיפוי אריחים דמויי אבן בחלל הסלון והמטבח, שילוב פרקט בכל הבית ואריחים מצוירים בחדרי האמבטיה והמרפסות.

התקנת פרקט בחדר עבודה

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ