עיצוב פנים בירושלים

כמעצבת פנים שנולדה וגדלה בירושלים, למדה עיצוב פנים בטכניון וסיירה בתערוכות וחנויות עיצוב מיוחדות ומעניינות ברחבי הארץ ובעולם אני מעלה את השאלה האם קיים מושג ייחודי של  עיצוב פנים בירושלים.

האם הארכיטקטורה הירושלמית הייחודית, שתועדה רבות ומושכת אליה מבקרים רבים מרחבי הארץ והעולם, תוארה  נפלא  בספריו של דויד קרוינקאר מוצאת ביטוי גם בעיצוב פנים ירושלמי?

בשכונות הירושלמיות עם הבניינים בסגנון  ערבי כמו ימין משה  ועין כרם או בנייני הטמפלרים במושבה הגרמנית, הסגנון הבינלאומי ברחביה, מתבקשת התאמה בין סגנונו החיצוני של הבניין לעיצוב פנים הבית. לפי תפיסתי העיצובית, עיצוב הפנים נגזר מהסביבה בה נמצא הבית, מחזותו וסגנונו.

בבתים הערביים עם הקירות העבים, לעיתים עם קמרונות בתוך הבית, חלונות מאורכים וצרים או מעוגלים מתבקש המשך הסגנון העיצובי  בתכנון הפנימי של הבית. הריהוט, אביזרי התאורה, השטיחים ייבחרו בהתאם  בסגנון תואם. אדני החלון העמוקים יכולים לשמש כמדפי תצוגה לאביזרי נוי או  צמחייה. הבתים הערביים מתאפיינים בגובה הרב והמרשים  של  התקרה המהווה אתגר עיצובי ולעיתים מנוצל לבניית קומת גלריה.

השאלה העיקרית היא מה בנוגע לתחום של עיצוב פנים בירושלים , בבתים הירושלמיים שנבנו בשנות ה-90,80,70 של המאה הקודמת ומהווים את רוב השטח המבונה בעיר.  האם קיים ייחוד בתחום של עיצוב פנים בירושלים . כשמדברים על סגנון בנייה ירושלמי, מיד מצטיירת התמונה של  הבתים הטיפוסיים המחופים באבן ירושלמית, חלקם על עמודים בעלי חלונות מאורכים או  מרובעים וקטנים יחסית בעלי מרפסות קטנות וגינה קטנה ומטופחת  בחזית הבית.

אפשר להתייחס לבית הירושלמי האופייני של שומרי מסורת המתאפיין בכמה אלמנטים  עיקריים.

ראשית, הספרייה המרכזית של הבית תופסת מקום מכובד בסלון ומכילה את ספרי הקודש לצד ספרות  יפה. הספרייה בנויה בכוננית  מאורכת או ארון ספרים שחלקו התחתון  מורכב מארוניות סגורות ולעיתים כולל דלתות זכוכית להגנה  על הספרים.

האלמנט השני בחשיבותו בחלל הארוח הראשי הוא שולחן האוכל הגדול, תמיד עם אפשרויות פתיחה מגוונות לצורך ארוח המשפחה המורחבת בחגים ובשבתות.

ארוח המשפחה המורחבת בשבתות מוביל לצורך בהרבה מיטות נפתחות  בחדרים האחרים בבית ולעיתים גם בסלון.

המטבח הירושלמי של המשפחה המסורתית צריך להיות מרווח בכדי לאפשר התקנת מערכת של שני כיורים בשרי וחלבי ולאפשר משטחי עבודה. משפחה בעלת מטבח רחב ידיים ואמצעים תתקין שני תנורי אפייה ושני מדיחי כלים.
התכנון של הבית הירושלמי המסורתי מתחיל כבר בהכנת תוכנית החשמל , התקנת שעוני שבת המחוברים למערכת ההסקה הדירתית, חימום המים והתאורה.
מרפסות הסוכה הינן אלמנט ארכיטקטוני, עיצובי  שקיים כמעט בכל הבתים בירושלים שאינם דירות גן.sink-jerusalem
המרפסות הינן לעיתים קטנות ומאפשרות בניית סוכה בגודל המרפסת וללא גג מקורה.
אתגר עיצובי אחר בתחום של עיצוב פנים בירושלים הינו התמודדות המעצבים עם תכנון ומיקום  מערכת ההסקה הנחוצה כל כך לימים הקרים בחורפים הירושלמים.
מיקום הרדיאטורים בחדרים חשוב מאד לתכנון החדרים, שכן הוא מהווה מגבלה עיצובית ואסתטית.
נהוג למקם את ההסקה מתחת לחלון ובכך  לנצל היטב את השטח.
כיום קיימת אלטרנטיבה של חימום תת רצפתי על מים או חשמל וכמובן התקנת מזגנים. לכל שיטה יתרונות וחסרונות המערבים שיקולים של מחיר, תחזוקה, אסתטיקה ושיקולים אקלימיים.
כדי להטביע חותם  של עיצוב פנים בירושלים אפשר גם בדירה סטנדרטית  חדשה או בת כמה עשורים, לשלב בתהליך העיצוב מספר אלמנטים יחודיים כגון:  הדגשת החלונות , הוספת שטיח מרצפה מצוירת במבואה, במטבח או בחדר האמבטיה , שילוב קשת במבואה  לבית או במסדרון הוספת תמונה בקיר  מקרמיקה ארמנית מקורית  ועוד.

בתור מעצבת פנים מנוסה בירושלים, אני  נשאלת לעיתים קרובות האם מתאפשר תהליך עיצוב פנים בירושלים , בלא לצאת מגבולות העיר,  והתשובה היא שניתן להגיע לתוצאות  מיוחדות, מקוריות  ומשביעות רצון בהחלט מההיצע הקיים בעיר.
באזור התעשייה בתלפיות נמצאות חנויות  ריצוף, קרמיקה ואביזרים סניטריים של הרשתות המובילות בארץ ורשתות ירושלמיות ותיקות בעלות היצע מגוון, מחירים נוחים  ומעניקות שרות אמין ומסור.
לצידן  חנויות תאורה, וילונות, שטיחים, ידיות ואביזרי פרזול, זכוכית, נגריות, ארונות, חדרי שינה, דלתות פנים וחוץ.
ריכוז חנויות ריהוט נוסף נמצא ברחוב שלומציון המלכה במרכז העיר ורשתות המטבחים המובילות נמצאות ברחוב כורש הסמוך.
באזור התעשייה בגבעת שאול ריכוז קטן של חנויות קרמיקה, תאורה, נגריות ואביזרי פרזול.
ריהוט כפרי ותאורה מיוחדת  ניתן למצוא גם בסביבת ירושלים בקרית ענבים ובבית נקופה.
סיוע נוסף להשלמת  עיצוב פנים בירושלים מגיע כיום מסוכנים הבאים עד הבית עם וילונות,  עבודות אומנות וקרמיקה מקוריות להשלמת הלבשת הבית, חלקם אומנים יוצרים מירושלים וסביבותיה.

למעוניינים בעיצוב פנים בירושלים, כדאי לפנות למעצבת פנים בירושלים, השולטת  היטב בשוק, בהיצע החנויות ואביזרי עיצוב הבית ומכירה קבלני שיפוצים, חשמלאים,  נגרים, מסגרים ובעלי מקצוע מהאזור.

לפני שמקבלים החלטה כדאי לסייר במספר חנויות רהיטים במרכזים לעיצוב הבית או להתייעץ עם מעצבת פנים בירושלים ולצאת  לסיור מודרך בחברתם ולהנות מנסיונם ומאפשרותם להשיג הנחות עבור הלקוחות.

למידע נוסף בנושא עיצוב פנים בירושלים , ניתן יצור קשר כאן.

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ