עיצוב חדרי שינה ויחידות הורים

תכנון ועיצוב פנים לחדר שינה ויחידות הורים

תכנון ועיצוב חדר שינה מהווה חלק חשוב בתהליך עיצוב פנים לדירה ובפרט בשלב הלבשת הבית (הום סטיילינג). בעת תכנון עיצוב פנים לחדר שינה או יחידת הורים צריך להתחשב בנתונים הפיסיים של החדר, תוך שאיפה למקסם את ניצול החלל, תוך כדי התאמת העיצוב לסגנון החיים והבקשות של דיירי הבית.

חדר השינה הוא החדר אליו מגיעים בסיומו של יום במטרה לנוח, לשחרר את לחצי היום ולהתכונן לקראת השינה. החדר אמור להיות נוח ופונקציונלי, בצבעים רכים ומרגיעים, עם הרבה נגיעות של טקסטיל החל במצעים וכיסוי המיטה, כריות, וילונות ושטיחים.

תכנון חדר שינה הורים

חדר שינה הורים או יחידת הורים, הכוללת גם חדר אמבטיה צמוד, (נקרא גם מאסטר בד רום 'master bedroom') צריך להיות מתוכנן בקפידה על מנת לנצל את השטח ביעילות ויחד עם זאת לעצב חדר הורים עם תחושת מרחב.

עיצוב חדר השינה מורכב מארון המשמש את בני הזוג, מיטה כפולה רחבה, שידות לצידי המיטה, לעיתים גם שידת איפור או שידה נוספת. במידה והחדר מרווח אפשר להוסיף כורסא ושולחן צד קטן בפינת קריאה.

בחדרים קטנים, כאשר מידות החדר קטנות, רצוי תמיד להעדיף ארון גדול ומרווח, גם על חשבון ויתור על שידה בצד אחד של המיטה. אפשר לתלות גם מדף עץ מלבני, או בצורת חצי עיגול, כתחליף לשידה.

התאמת מיטה וארון בחדר קטן

אם עושים ארונות בהזמנה אישית, ניתן לתכנן ארון קיר עם גומחה מצופה מעץ בצד הארון, המשמשת כשידה, וניתן להניח בה חפצים שימושיים. בחדרים קטנים מומלץ לא לוותר על מיטה עם מזרון רחב (מידות של מיטה סטנדרטית יהיו רוחב 1.60 ואורך 2.00 מטר), חשוב לבחור מיטה שמידותיה לא חורגות בהרבה מרוחב המזרון ולשים לב שהמסגרת וראש המיטה לא גוזלים שטח נוסף מחלל החדר.

בחירת תאורה ליחידת הורים

שילוב פינת ישיבה בעיצוב חדר הורים

תכנון עיצוב פנים ליחידת הורים יתמקד גם בתכנון נקודות החשמל ובחירת תאורה מעוצבת המותאמת לאורח החיים של הדיירים. יש לברר מהם העדפותיהם, האם הם נוהגים לקרוא במיטה לפני השינה? או אולי לצפות בטלוויזיה במיטה? בהתאם להעדפותיהם צריך להכין את תוכנית החשמל שתספק תשתית העונה על צרכים אלו.

בדרך כלל מקובל לתכנן תאורה מרכזית בתקרת החדר, מנורה או מאורר הכולל גם מנורה, ותאורת קריאה משני צידי המיטה, במרחק ובגובה המתאים.

תכנון תשתית למיקום חשמל ותאורה בחדר

מתחת למנורה, אך מעל גובה השידות, נמקם פנל עם המתגים לתאורת הקריאה ולתאורה הכללית, שקע חשמל ולעיתים גם מתג הפעלה של תריס חשמלי. מנורות הקריאה לצידי המיטה הן בדרך כלל מנורות מתכווננות, שניתן להזיז אותן לקריאה בנוחיות האופטימלית. אופציה נוספת, המתאימה לעיצוב חדר שינה עבור מי שלא קורא במיטה, היא שילוב מנורות אווירה, במבחר דגמים מעוצבים, המשתלשלות מהתקרה.

בקיר מול המיטה יש לתכנן נקודות חשמל, תקשורת וטלוויזיה, ולהחליט על מיקום הטלוויזיה וגובה תלייתה. מומלץ להכין את האופציה בראייה עתידית, גם אם כרגע זה נראה לא רלוונטי עבור הזוג שעתיד להתגורר בחדר. מנורת אווירה תלויה בפינת החדר יכולה להוסיף אור, אווירה ועניין עיצובי בחדר, בתנאי שלא נבחרו מנורות קריאה תלויות לצידי המיטה.

התייעצו עם מעצבת פנים מומלצת

כדאי להתייעץ עם מעצבת הפנים המלווה את תהליך תכנון ועיצוב הדירה, שתכין את תוכנית החשמל המתאימה לצרכי הדיירים גם ברמה הפונקציונלית וגם בהתאמת בחירת סגנון עיצוב הפנים שנרצה ליישם בעיצוב החדר.

בחירת גופי התאורה, החומרים וגווני הצבע, יכולים להמשיך את סגנון בחירת גופי התאורה של הבית, כך שאם בעיצוב הבית נבחרו גופי תאורה עשויים מתכת וזכוכית בגווני שחור, לבן או פליז, הגוון ימשיך גם עבור עיצוב הפנים של חדר השינה. ניתן לגוון את הבחירה גם במנורות המשלבות אלמנטים נוספים, כגון עץ או חרוזים, בתנאי שהגוון הכללי של תאורת הבית ברקע.

בחירת חומרי גלם וגוונים לעיצוב חדר שינה

הלבשת חדר שינה להורים עם שידות ומאוורר

בתהליך עיצוב פנים לדירה או בית פרטי יש לקחת בחשבון את הייחודיות המאפיינת את חדר השינה, חדר שינה הוא החדר אליו מגיעים בסיומו של יום במטרה לנוח, להירגע מכל הלחצים ומטלות היום, כדי להתכונן לקראת השינה. תכנון עיצוב פנים לחדר שינה צריך לקחת את כל זה בחשבון. עיצוב חדר שינה אמור להיות נוח ופונקציונלי, בצבעים רכים ומרגיעים, עם הרבה נגיעות של טקסטיל, החל במצעים וכיסוי המיטה, הכריות, הוילונות והשטיחים.

בחירת צבע לקיר גב המיטה

קיר גב המיטה זוכה לתשומת לב מיוחדת בתהליך עיצוב חדר השינה. אפשר לצבוע את הקיר בצבע מיוחד, רך ונעים, כגון: גוון תכלת או ירוק מנטה, גווני אפור או גווני קפה. אופציה נוספת לעיצוב פנים בחדרי שינה היא לחפות את הקיר בטפט בדוגמא עדינה ובגוונים המשתלבים עם הבחירות של גווני הצבע שנבחרו לעיצוב החדר.

כיסוי המיטה צריך להתאים לגוון שנבחר לצבע הקיר, והכריות יכולות להיות בנגיעות צבע עליזות ונועזות יותר. וילונות גלילה או וילונות רכים נשפכים, בגוונים רגועים של לבן שמנת או אפור בהיר, שישתלבו בגווני צבע הקירות בחדר.

חיפוי הרצפה ושילוב שטיחי צד תואמים

רצפת חדר שינה מחופה בפרקט היא בחירה מצוינת, הן כחלק מחיפוי הרצפה בכל אזורי הבית במשטח פרקט אחיד או חיפוי של הרצפה ביחידת ההורים או חדר השינה בלבד. אפשר להוסיף שטיחי צד בגוונים רכים שתואמים את גווני הצבע שנבחרו לעיצוב חדר השינה.

התאמת שידה לעיצוב המיטה בחדר הורים

תכנון שטחי אחסון וארונות ביחידת הורים

בנוסף לאווירה המרגיעה, בעיצוב חדר שינה הורים צריך לחשוב על תכנון מקומות אחסון רבים ככל הניתן, עבור בני הזוג החולקים את חדר השינה. תכנון עיצוב החדר צריך להיות קפדני ומדויק ולכלול ארון משותף, בדיוק לפי המידות המתאימות לשטח, הכולל הפרדה ל – 2 אזורי אחסון נפרדים לפי צרכי בני הזוג: העדפה של תלייה ארוכה או קצרה, מגירות ופתרון אחסון לנעליים.

שטחי אחסון בעיצוב דירות קטנות

בעיצוב לדירות קטנות ניתן לנצל שטח של קירות המכילים פתחים ודלתות ולהזמין ארונות קיר העוטפים את הדלתות והפתחים עד התקרה. אופציה נוספת לתוספת אחסון ביחידת הורים היא שילוב שידה נפרדת או שידת איפור עם מגירות לאחסון פריטים כגון צעיפים, חגורות, כובעים ותיקים.

גם בבחירת השידות לצידי המיטה אפשר לבחור שידות עם 2 מגירות לאחסון חפצים שימושיים. המיטה יכולה גם היא לשמש כאזור אחסון, כאשר ניתן לבחור במיטה עם ארגז מצעים או מיטה עם מגירות אחסון מתחת למיטה.

עיצוב בתים עם חדר ארונות צמוד לחדר השינה

בבתים עם חדרי ארונות הצמודים לחדר השינה ניתן לתכנן מידוף (התקנת מדפים) חדש המנצל את השטח, כולל הוספת מגירות ואזורי תלייה. תכנון נכון וניצול הפינות חיוני למיקסום ניצול שטחי האחסון בחדר הארונות.

לפני תחילת תהליך עיצוב פנים לבית כדאי להתייעץ עם מעצבת פנים מומלצת ומנוסה, המלווה את תהליך תכנון ועיצוב הפנים לבית או לדירה, שתכין את תוכנית הארונות ושטחי האחסון בבית ובפרט בחדר השינה, ותלווה אתכם בבחירת אנשי מקצוע מתאימים כמו נגרים או חברות המתמחות בתכנון ארונות קיר בהתאמה אישית לפי דרישה.

עיצוב חדר הורים עם דלת הזזה לאמבטיה

תכנון חדר אמבטיה ביחידת הורים

יחידת הורים הכוללת אמבטיה נפרדת בהחלט משדרגת את איכות החיים והפרטיות של ההורים, לכן כדאי להקצות לה מחשבה ותקציב כבר בתחילת התהליך של עיצוב הבית. עיצוב חדר אמבטיה ביחידת הורים תכלול מקלחון, ארון, כיור ואסלה, כאשר העדיפות תמיד תהיה להרחיב את המקלחון, גם על חשבון צמצום גודל ארון האמבטיה.

תכנון פונקציונלי בהתאם למבנה החדר

התכנון הפונקציונלי של עיצוב חדר האמבטיה מוכתב מהמבנה שלו – אמבטיה בחדר מרובע תכלול מקלחון פינתי, בצידו האחד ארון כיור ומראה, ובפינה השנייה תמוקם האסלה. יש עדיפות תמיד למיקום האסלה מתחת לחלון, במידה וקיים. פתרון של ונטה (מאוורר), בחדרי אמבטיה ללא חלון, הוא בהחלט פתרון טוב שנותן מענה פונקציונלי להיעדר החלון.

את העיצוב לחדר אמבטיה במבנה מלבני נתכנן כאשר בפינה אחת ימוקם המקלחון, בפינה הנגדית תמוקם האסלה, ואת הארון נמקם במרכז. ניתן לבחור בדלת הזזה במידה והאמבטיה קטנה וקשה לתכנן דלת פתיחה.

כדאי לתכנן חדר אמבטיה מפנק! לשם כך צריך לבחור מקלחון מפנק, עם נקודת מים ומזלף ועם ראש גשם גבוה, תכנון ארון אמבטיה עם משטח עץ בוצ'ר ועליו כיור מונח, מומלץ להשקיע במראה עגולה או מראה עם מסגרת עץ, ולשלב בעיצוב גם תאורה מעניינת מעל המראה ובתקרת חדר האמבטיה.

עיצוב כפרי לחדר שינה

המלצות למיקום חדר השינה בבית

במידה וניתן לתכנן מראש את מיקום יחידת ההורים, כדאי למקם אותה בקצה הבית – הרחק מהאזורים הציבוריים הרועשים של המטבח ואזור הסלון. כדאי לבחור ולשדרג את דלת הכניסה לחדר השינה לדלת אקוסטית, שדרוג שיביא לשקט ויצדיק את העלות הנוספת ביצירת תחושת הניתוק של חדר השינה מיתר אזורי הבית. אצל רוב החברות שמספקות דלתות לחדרי שינה קיימת אופציה כזו במספר רמות של בידוד אקוסטי, ובעלויות שונות בהתאם למה שתבחרו.

שילוב פינת ישיבה בעיצוב חדר הורים

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ