עיצוב וילות – ההבדל בין עיצוב וילות לדירות קטנות

עיצוב וילות או עיצוב בתים פרטיים הינו תחום ייחודי ומורכב ועל כן דורש התמחות של מעצבת פנים מנוסה. עיצוב וילות נעשה על ידי התאמה פרטנית על פי סגנון וטעם אישי של הלקוח עצמו. כאשר ניגשים בתחילת התהליך ללקוח ולבית עצמו, חשוב להתייחס בעת עיצוב וילות לא רק לחלל מסוים – כגון הסלון, חדר הילדים או חדר האמבטיה אלא התייחסות לעיצוב מכלול הבית.
צריך  להיות בדו שיח מתמיד עם הלקוח ולגבש ביחד מהו הקונספט של הבית הפרטי. האם זהו בית במושב או באזור פרברי ובוחרים בעיצוב פנים כפרי , או בית באזור עירוני והקו המנחה של העיצוב יהיה מודרני, נקי ומינימליסטי.
למעשה, בעת עיצוב וילות ותכנונן חייבים להסתכל על מכלול הנתונים של הסביבה, הרחוב והגינה. נקודת הפתיחה היא חלוקה נכונה של השטח ,היחס בין החללים השונים ודגש על הכניסה לבית , פתחי היציאה לגינה ומחשבה כיצד הפתחים יכניסו  את  אווירת הגינה  לבית . פעמים רבות אדריכלים ומעצבי פנים ינקטו בקונספט  עיצובי אחד לכל הבית ויעצבו אותו בהתאם לקו אחד. פעמים אחרות, תתקבל החלטה, בשיתוף הלקוח, לעצב כל חדר על פי קו אחר  לפי בחירה בצבע,  ריהוט, תאורה וכדומה.
לדוגמא, כאשר מגיעים  בעת  עיצוב וילות לשלב תכנון חדרי אמבטיה .אפשר לתכנן את כולם מאותם חומרי חיפוי , אותו סוג וצבע של קרמיקה וארונות אמבטיה מעץ ותכנון זהה כולל ידיות ואביזרים נלווים או לחלופין לתכנן כל אמבטיה באופן ייחודי , שיהיה שוני בין חדרי האמבטיה של הילדים לחדר האמבטיה של ההורים וחדר האמבטיה  הייצוגי של האורחים .
בניגוד לעיצוב דירות קטנות, בהן שטח הבית הינו קטן ומספר החדרים הינו מצומצם, עיצוב וילות נעשה בצורה שונה היות ושטח הדירה גדול יותר, מספר החדרים רב בהרבה, קיימות תוספות שאינן מופיעות בדירות קטנות כגון: מספר כניסות לוילה,  מרפסות ויציאה לגינות, חדרי מדרגות ומעקות, מספר חדרי אמבטיה , עליית או מרתף. לכן, עיצוב וילות דורש מיומנות שונה בתכנון מאשר עיצוב דירה. עיצוב וילות דורש יצירתיות, מקוריות, הבנה מעמיקה של הסביבה וכמובן – הכי חשוב – הבנת הלקוח, צרכיו ולרוב – גם הגשמת חלומותיו.
לכל לקוח צורך אחר ושימוש שונה לחלל הבית ועל כן בעת עיצוב וילות יש לבחון בשיתוף הלקוח מהו סגנון החיים ומהם שימושיו העיקריים בבית ולגבש ביחד את הפרוגרמה . למשל האם בעלי הבית אוהבים לבשל הרבה ועל כן המטבח צריך להיות גדול  ומאובזר באופן מיוחד, האם בעלי הבית מארחים הרבה ולכן יעדיפו להקצות בתכנון  ועיצוב הבית סלון גדול ומרווח שיכיל את כל המשפחה המורחבת והאורחים. ואולי – חשוב במקום סלון גדול – להקצות שטח לפינת משפחה או חדר משחקים גדול ומושקע וכו'.
תכונות של המשפחה והשלב במעגל החיים משפיעים  מאד על תכנון ועיצוב בתים פרטיים. במשפחה צעירה, בעת עיצוב הוילות ישנן מספר  אפשרויות לתכנן את חלוקת המפלסים, להקצאת חדרי הילדים וליצירת יחידת חדר ההורים מרווחת אך גם נפרדת ובעלת פרטיות משאר חלקי הבית . אפשר להקצות קומה נפרדת לחדרי הילדים, לעיתים ניתן לתת לבן או בת בוגרים להתגורר בעליית הגג, ולעיתים ההורים יבחרו להתבודד בעליית גג מעוצבת ומפנקת. במידה ומדובר בזוג מבוגר שהילדים בגרו ובאים לבקר עם המשפחות – תכנון ועיצוב וילות  עבורם יושפע מצרכיהם ומגבלותיהם. הפונקציות המרכזיות הכוללות  סלון, מטבח, חדר שינה ואולי חדר עבודה יהיו בקומת הכניסה ,תתוכנן מעלית בנוסף או במקום גרם המדרגות לנוחות המעבר בין המפלסים ויתוכננו חדרי אירוח , מעין סוויטות,הכוללות מקלחות צמודות לארוח הילדים והנכדים.
נקודת המוצא ממנה כל מעצב / מעצבת צריכים להתחיל הינה שביתו של אדם הוא מבצרו.המקום החשוב ביותר עבורו, אליו הוא "בורח" וזהו מקום המפלט עבורו. הבית הוא ההשקעה החשובה והגדולה ביותר שיעשה אי פעם  בחייו ככל כנראה. לכן, ישנה חשיבות גדולה לעיצוב הבית , חלוקה נכונה  של החללים ,בחירה בצבעים  שיהיו נעימים וחמים, ריהוט נוח, תאורה מרגיעה וכמובן שיהיה פונקציונלי והרמוני.

למידע נוסף בתחום של עיצוב וילות, ניתן לפנות לורד גרניט, מעצבת פנים בטלפון: 050-6238456

 

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ