עיצוב דירות קטנות בירושלים

דירות קטנות, מעוצבות ופונקציונליות הן תוצאה של עבודת תכנון טובה הכוללת מחשבה על חלוקה נכונה של השטח ויצירת מקומות אחסון רבים, יצירתיות בתכנון ובחירה של רהיטים וחשיבה מחוץ לקופסא, תוך שימוש בפתרונות עיצוביים. לקראת תכנון ועיצוב דירות קטנות בירושלים רצוי לפנות למעצבת פנים מומלצת בירושלים לצורך השגת תכנון יעיל ומיקסום ניצול שטח הדירה, על אחת כמה וכמה כשמדובר בעיצוב של דירה קטנה.

מגורים בלב העיר

מגורים בלב העיר ירושלים, קרוב לפעילויות המגוונות שהעיר מציעה, נחשב לחלום של תושבים רבים, אך חלום מסוג זה מצריך צמצום בשטח הדירה ולעיתים נדרשת עבודת תכנון והתאמה של המבנה הקיים על מנת שישרת משפחות עם צרכים שלעיתים שונים מאלו שמציע התכנון המקורי של הדירה.

תכנון מחושב לניצול שטח הדירה

עיצוב דירות קטנות דורש תכנון מחושב לניצול השטח, הגדרת התפקודים הנדרשים, חלוקה מוקפדת לחללים ויצירת מקומות אחסון רבים ככל הניתן. בשנים האחרונות התפתח תחום עדכני המתמחה ברעיונות עיצוביים שהם פרקטיים וקומפקטיים, תכנון ריהוט פונקציונלי המשמש למספר שימושים בדירות בעלות שטח מצומצם.

פתרונות יצירתיים לעיצוב דירה קטנה

מטבח לבן בשילוב עץ אלון מולבן בעיצוב המשתלב עם הפרקט

קיימים היום פתרונות יצירתיים לעיצוב דירות, כגון: מיטות מתקפלות, תאי אחסון מתחת למיטות בחדרי שינה, שילוב יחידות אחסון בספות בסלון, ארונות בגובה התקרה המשמשים כמחיצה בין חדרים ונפתחים לשני כיוונים, קו ארונות הממשיך מעל פתחי דלתות וחלונות, ארון ספריה בסלון הכולל מגוון פתרונות אחסון מתחת ומעל הטלוויזיה בשילוב ספרים ואביזרי נוי.

כדאי לבחור ברהיטים במידות קטנות, כגון: ספות קטנות באורך 1.90 או ספות זוגיות קטנות באורך 1.20 מ' (Love chair), בשילוב כורסאות כדי לחלק נכון את החלל ולא להעמיס. ניתן לשלב חומרים שקופים וקלילים כגון זכוכית ופליז המשווים תחושה של אווריריות.

כדאי לבחור ברהיטים אנכיים המגיעים עד התקרה, הן לניצול השטח לאחסון והן לתחושת יצירת אשליית אורך. וכדאי גם להצמיד את הרהיטים לקירות ולאפשר מעברים פתוחים ללא תחושת גודש ומחנק.

עקרונות לתכנון חללים מרכזיים בדירה קטנה

⊗ כדי לייצר תחושת מרחב חשוב לדייק בבחירת האלמנטים ולבחור בריהוט פונקציונלי רב תכליתי. שימוש במראות מוסיף לתחושת הגודל וכן פתיחת חלונות גדולים ומוארים במידת האפשר, המכניסים את החוץ והירוק פנימה.

⊗ במידה והתקרה המקורית גבוהה, ניתן לשמר את הגובה ולהימנע מהנמכות תקרה כדי לייצר תחושת רווחה. כדי ליצור חלל מרווח כדאי לתכנן חלל מרכזי הכולל סלון מטבח פתוח ופינת אוכל בשילוב פינת עבודה (לעיתים תחומה בקירות זכוכית) כדי לייצר תחושת מרחב ולנצל את השטח לתפקודים השונים של הבית.

⊗ בחירת גווני צבע קירות הבית צריכה לכלול פלטה בהירה ושילוב מספר מצומצם של גוונים כדי לא להעמיס על העיניים מבחינה צורנית.

תאורה בעיצוב פנים לדירה קטנה

תכנון תאורה צריך להיות קפדני – בחירת גופי תאורה עם קו מנחה מבחינת גוון וחומרים, כדי ליצור שפה הרמונית בכל הבית, בסגנון עיצובי עם מכנה משותף. כדאי לבחור גופי תאורה צמודי תקרה בסלון ובמטבח וגופי תאורה תלויים עדינים וקטנים מעל הדלפק במטבח ושולחן האוכל.

בחדרי השינה – גופי תאורה צמודי תקרה או גופי תאורה תלויים קטנים ותאורה מתכווננת ליד המיטה. מומלץ פחות להשתמש במנורת רצפה עומדת בסלון, התופסת שטח היכול להוות מכשול. במידה ומעוניינים בתאורת אווירה אפשר לבחור במנורה תלויה דקורטיבית באחת מפינות החדר או תאורה צמודה לצידי הספה בסלון.

תכנון עיצוב מטבח בדירה קטנה

עיצוב דירה קטנה בירושלים עם מטבח קומפקטי בצבע תכלת

עיצוב מטבח קטן לדירה בירושלים מכתיב תכנון פונקציונלי של המטבח, בדגש על מרחב עבודה נוח של שיש בין הכיור לכיריים ותכנון קיר ארונות גבוהים עד התקרה המכיל מדפי אחסון רבים. יחד עם זאת, המטבח לא צריך להיות עמוס מדי ושאר הקירות צריכים להיות אווריריים יותר ומורכבים מארונות עליונים ויחידות קלפות מעל ארון הכיור במינון קטן יותר כדי ליצור הרמוניה ויחד עם זאת לנצל את השטח ולייצר מקומות אחסון זמינים ונגישים רבים ככל הניתן.

בקיר הארונות הגבוהים ניתן למקם מקרר, יחידת בילט אין לתנור ומיקרו, ואם גודל השטח מאפשר אז גם יחידת מזווה. ניתן לפצל את יחידת המזווה למוצרי מזון וליחידה נוספת עבור כלי ניקיון כגון מגב, מטאטא ושואב אבק, במידה ואין מרפסת שירות ומיקום אחר לפונקציות אלו.

בעיצוב פנים לדירה עם מטבח קטן רצוי לשלב דלפקי אוכל נפתחים, הנשלפים ומוחזרים למקומם בתום השימוש, שולחנות אוכל קטנים עם מצבי פתיחה המכפילים ומשלשים את אורך השולחן, ועוד.

עיצוב פנים שתואם את אורח החיים בבית

בהתאם להתנהלות אורח החיים בבית, ניתן גם לשקול ויתור על פינת אוכל ושימוש בדלפק או באי במטבח כפינת האוכל העיקרית ולייצר אופציה להרחבה. עיצוב מטבח לדירה קטנה בירושלים מאתגר במיוחד בניצול השטח כאשר נדרשים לעיתים לתכנן עיצוב דירות קטנות עבור משפחות מסורתיות, שומרות כשרות, עם כיור כפול ומערכת תנורים כפולה.

בחירת גווני הצבעים למטבח

גווני המטבח יכולים להיות גוונים מיוחדים, כגון: תכלת, כחול, ירוק מנטה, ירוק בקבוק בשילוב יחידות מעניינות מעץ. במידה והמטבח פתוח לחלל הסלון, נדרשת התאמה לגווני העץ והריהוט של הסלון.

לעיתים ניתן להמשיך את ארונות המטבח ולחבר אותם לסלון, על ידי חיבור יחידת ספריה ויצירת חוויית ריהוט המשכי משלים. לעיתים יעדיף המתכנן, בשילוב רצון הלקוחות, להפריד את החללים ע"י שימוש במחיצת עץ או משרבייה תואמת לסגנון עיצוב הפנים שנבחר לדירה.

 

ארון בצבע ירוק מנטה עם ברז ומראה מעוצבים בגוון שחור

תכנון ועיצוב חדרי אמבטיה קטנים

תכנון עיצוב פנים לחדרי אמבטיה קטנים מצריך פתרונות יצירתיים לפונקציות של חדר האמבטיה ומחשבה על כל הפרטים הקטנים כדי למקסם את ניצול שטח חדר האמבטיה. מבנה חדר האמבטיה מכתיב את עקרונות תכנון העיצוב לחדר אמבטיה קטן. בחדר אמבטיה ריבועי מומלץ לתכנן באחת הפינות מקלחון, כאשר בצד המקלחון ממוקם ארון אמבטיה ובצד השני של המקלחון תמוקם האסלה.

בחלוקת השטח כדאי להגדיל את המקלחון כדי שהרחצה תהיה נוחה ונעימה, ולהקטין את הארון למידות של 80 ס"מ או במקרים אחרים אפילו 60 ס"מ. ניתן להשלים את מקומות האחסון על ידי תוספת מדפי זכוכית או ארון מראה עליון המשלב מדפי אחסון ממתכת או עץ.

עיצוב חדר אמבטיה מאורך וצר

חדר אמבטיה קטן במבנה מאורך וצר יתוכנן כאשר בצד אחד ממוקם המקלחון, בצד הנגדי תמוקם האסלה, ואת ארון הכיור נמקם במרכז. במידה ויש חלון באחד הקירות הפינתיים, ההעדפה תהיה למקם את האסלה מתחת לחלון. במידה והחלון באזור ארון הכיור, ניתן למצוא פתרונות של מראה תלויה מהתקרה או מראה מתניידת מעל החלון.

בקירות חיצוניים קיימת אפשרות של תכנון נישות לסבונים במקלחון, ונישות אחסון בקירות שניתן לחפות בעץ כדי להגדיל את שטח האחסון ולנצל שטח חדר המקלחת תוך כדי יצירת עניין עיצובי.

עיצוב חדר אמבטיה עם נישה לסבונים בקיר המקלחון

שילוב אמבטיה בחדר רחצה קטן

במידה ורוצים לשלב אמבטיה בחדר רחצה קטן עבור ילדים או אנשים המעדיפים אמבטיה, ניתן לבחור באמבטיות קטנות יחסית בגדלים של 1.50 מ' או 1.40 מ', וישנן גם אמבטיות ישיבה במידות קטנות יותר.

שימוש באור וצבע כדי ליצור תחושת מרחב

בתכנון עיצוב פנים לדירה עם חדר אמבטיה קטן, מומלץ לבחור לחדר האמבטיה חיפוי קירות קרמיקה בגוונים בהירים של לבן, שמנת או אפור בהיר, כך תיווצר תחושת מרחב למרות שטחו הקטן של החדר. כדאי לדאוג לתאורה טובה על ידי שימוש הן בתאורת תקרה והן במנורה מעל המראה, שיכולה להיות מנורה דקורטיבית רק לצורכי עיצוב החלל וניתן להסתמך לצורך הפונקציונלי על תאורת התקרה העיקרית. 

עיצוב חדרי ילדים בדירות קטנות

תכנון עיצוב פנים לחדר ילדים בדירה קטנה מתמקד בחלוקה נכונה של החדר לצרכים החשובים של הילדים המתגוררים בחדר. במידה והחדר משמש עבור 2 ילדים – כדאי לתכנן מיטת קומותיים, או מיטה נפתחת הכוללת פתרונות מגוונים גם לארגזי מצעים.

תכנון עיצוב החדר יהיה בהתאם לגיל הילדים, כאשר עבור ילדים בגיל הרך נוכל להשתמש בארוניות אחסון פונקציונליות לצעצועים ואולי לשלב גם שולחן יצירה קטן. עבור ילדים בגיל בית ספר כדאי להקצות מקום לשולחן כתיבה קטן ומדפי ספרים, כאשר ניתן גם לשלב יחידת עבודה במסגרת תכנון ובניית הארון הראשי, כשזה נעשה בנגרות בהזמנה אישית.

צבע הארון הנבחר יהיה בגווני לבן אופוויט או שמנת וישתלב בגוון הקיר כדי ליצור תחושת מרחב והמשכיות. ניתן לשלב מדפי עץ פתוחים, כחלק מיחידת הארון, כדי לחסוך מקום של ספריה.

ארון אמבטיה קטן ומעוצב בדירה בירושלים

תאורה ואווירה

התאורה המרכזית בחדר תהיה תאורה צמודת תקרה או גוף תאורה תלוי צבעוני ומיוחד, במידות לא גדולות במיוחד ובפרופורציה המתאימה למידות החדר. כדי ליצור עניין ניתן לצבוע קיר אחד בצבע מעניין או להדביק טפט, ולהוסיף שטיח קטן שיצור אווירה נעימה ויאפשר מקום משחק או מנוחה. אם יש מקום, אפשר להוסיף פוף רך ונעים.

 

תכנון יחידת הורים בעיצוב דירות קטנות בירושלים

תכנון העיצוב לחדר שינה במידות קטנות יכול להיות מאתגר שכן צריך למקם מיטה נוחה, ארון קיר המספיק לשני בני הזוג, ובמידת האפשר לשלב גם שידות לצידי המיטה. כדאי לבחור במיטה נוחה, בדרך כלל המידות הסטנדרטיות הן 1.60X2.00 מ' וכדאי להימנע מבחירת מסגרת רחבה וגב מיטה עמוק, הגוזלים מהמרחב של החדר. לא כדאי לרדת למידה צרה יותר של המיטה כדי שיהיה נוח ומרווח. במידה ויש מקום, אפשר למקם 2 שידות מצידי המיטה. קיימות שידות ברוחב 40 ס"מ ואם אין מקום מסתפקים בשידה אחת ובצד השני תולים מדף קטן, מלבני או עגול, לספר ומשקפיים לצד המיטה.

ארון קיר בניצול שטח מקסימלי

ארון הקיר יהיה ארון המגיע עד התקרה, אפשר לתכנן ארון עם דלתות הזזה כדי שהפתיחה תהיה נוחה ולא תחייב מרחב לפתיחת הדלתות. אם מבנה קיר הארון כולל דלת או חלון – אפשר לתכנן ארון דלתות נפתחות בהתאמה אישית, העוטף את הדלת או החלון ומספק ניצול מקסימלי של השטח.

בכל מקרה העדיפות לארון טוב ויעיל גם אם במחיר ויתור על שידה ליד המיטה. בארון בהזמנה אישית ניתן לתכנן יחידת אחסון עם מדפים פתוחים לצד אחד של המיטה, להחלפה במקום שידה.

תאורה ויצירת עניין

תכנון יחידת הורים בעיצוב דירות קטנות בירושלים מצריך תאורה טובה – תאורה צמודת תקרה או גוף תאורה תלוי ומעוצב, במידות לא גדולות מאד, ובנוסף גם תאורה מתכווננת לצידי המיטה. ניתן לצבוע את קיר גב המיטה בצבע או טפט מיוחד ליצירת עניין

 

ניצול שטח בדירה קטנה עם מרפסת

במידה ומדובר בעיצוב דירה קטנה שכוללת גם מרפסת, כדאי להקדיש מחשבה לתכנון וניצול שטח המרפסת – יצירת פינת ישיבה בסגנון שולחן וכסאות או פינת ישיבה עם כורסאות קטנות ושולחן, ויצירת פינה ירוקה של אדניות פורחות או שילוב אדניות ועציצים בודדים ירוקים.

בדירות חדשות או דירות שעוברת שיפוץ מקיף כדאי למקם ברזי השקייה ומקור חשמל להתקנה עתידית של מערכות השקייה אוטומטיות. תאורה מרכזית חזקה על ידי גוף תאורה בעוצמה גבוהה, או פס לד המיועד לתאורת חוץ בעוצמה גבוהה.

כדאי תמיד להוסיף שקעים מוגני מים, לשימושים שונים במרפסת. כשמדובר על עיצוב דירות קטנות בירושלים צריך במיוחד להקדיש מחשבה בתכנון שטח המרפסת כדי להקצות בין היתר גם מקום נגיש לבניית סוכה. 

 

למידע והמלצות נוספות – קראו עוד >> 

בחירת רהיטים לעיצוב סלון בדירה קטנה בירושלים

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ