עיצוב דירות לגיל השלישי

תכנון ועיצוב דירות לגיל הזהב – הגיל השלישי

תכנון ועיצוב דירה לגיל הזהב, הגיל השלישי, משלב בין הצורך לתכנן בית או דירה אסתטית ופונקציונלית, תוך מתן תשומת לב לתכנון בראייה עתידית של נוחיות ונגישות. הגיל השלישי החדש מתאפיין באוכלוסייה חיונית הממשיכה בעבודה, בעשייה והתנדבות, ועוד מגוון פעילויות פנאי. כאשר ניגשים לעיצוב דירות לגיל הזהב חשוב לזכור פרט חשוב ועיקרי – אוכלוסיית גיל הזהב מקיימת חיים חברתיים ומשפחתיים פעילים מאוד.

בכל מקרה של עיצוב פנים לדירה חשוב לקחת בחשבון את אורח החיים, התחביבים והרגלי הבישול והאירוח, כדי לייצר סביבה מתאימה, תפקודית ובטוחה בראייה לעתיד. בתכנון דירה לבני גיל הזהב דבר זה הכרחי ואף חשוב יותר מכל מקרה רגיל של עיצוב פנים לדירה. במעבר לדירה או בית חדש, או התאמה של דירה קיימת, לפני תכנון העיצוב מבררים את אורח החיים של הדיירים, הפונקציונליות הנדרשת, הרצונות והחלומות של הדיירים, ליצירת פרוגרמה מתאימה.

תכנון דירה בראייה לעתיד

אוכלוסיית הגיל השלישי נמנית עם קבוצת מצמצמי דיור, בהערכות למעבר מבית גדול ומרווח, לעיתים בעל מספר מפלסים וגישה לא נוחה לבית, לטובת דירה נגישה חד מפלסית ומרווחת. יש לקחת בחשבון שבתהליך המעבר מבית פרטי גדול לדירה בעלת שטח הרבה יותר קטן, יש צורך בהתאמת הריהוט החדש עם פריטים מהבית הישן ויש צורך בקבלת החלטות רבות ומגוונות.

כדי לתכנן את עיצוב הבית או הדירה בצורה אופטימלית ובטוחה, ולהימנע מטעויות – כדאי להתייעץ עם מעצבת פנים מומלצת, כזו שיש לה ניסיון בתכנון ועיצוב פנים לגיל השלישי.

 

 

עיצוב פנים והלבשת בית לגיל השלישי

הקהל של הגיל השלישי לרוב יודע בשלב זה של החיים מהם סדרי העדיפויות שלו, מגובש לגבי סגנון העיצוב והריהוט, העדפת הצבעים, ויחד עם זאת פתוח לרעיונות חדשים, פתרונות עיצוביים וחידושים טכנולוגיים. אנשי גיל הזהב גם יותר מגובשים בסדרי העדיפויות של חלוקת התקציב ובדרך כלל יקצו תקציב נפרד לעיצוב הבית, אבזור והתאמת הריהוט, בנוסף לעלויות רכישת הנכס.

בעיצוב פנים והלבשת הבית לאוכלוסיית הגיל השלישי צריך להתחשב גם ברהיטים ופריטי אומנות המלווים את בני הבית במשך שנים רבות ויקרים לליבם. עיצוב בית חדש לגיל השלישי צריך לשלב בצורה אופטימלית את הרהיטים ופרטי האומנות המובחרים והיקרים. השילוב בין ריהוט חדש לפריטים קיימים יוצר עיצוב אקלקטי מיוחד ונותן לאוכלוסיית הגיל השלישי תחושה של בית.

התקנת פרקט בחדר עבודה

חלוקה מחודשת לחללים בבית

חלוקה מחודשת של החללים בבית תיעשה תוך כדי בחינת הצרכים החדשים של בעלי הדירה, לאחר שהילדים עזבו את הבית. דגש על יצירת אזורי אירוח ציבוריים – תכנון מטבח פונקציונלי ופינת אוכל וסלון מרווחים לאורחים ולמשפחה המתכנסת. כדאי לתכנן פינת אוכל עם שולחן אוכל גדול הניתן להגדלה לארוחות משפחתיות בשבתות ובחגים.

במידה ופינת האוכל גדולה ומרווחת, כדאי לבחור בשולחן אוכל גדול המכיל הרבה כיסאות גם במצב הסגור, כך תוכלו להתייעל בהתארגנות לקראת הארוחות המשפחתיות. כדאי להוסיף גם ויטרינה או שידה גדולה בפינת האוכל, לאחסון כלי אירוח, מפות ונרות, שיסייעו בהכנות לקראת האירוח המשפחתי.

חשוב לתכנן גם חדר עבודה או חדר מותאם לתחביבים של בעלי הבית, ולחשוב על יחידת אירוח לבני משפחה המגיעים לביקור, הכל בהתאם לתכונות הבית ומידותיו וסדר העדיפויות של בעלי הבית.

תכנון שיוצר תחושה של מרווח

ניתן לוותר על מספר חדרים ולאחד חדרים לצורך תכנון חלל אירוח ציבורי גדול, הכולל סלון, מטבח, וחדר אוכל מרווח. תכנון חדר שינה – יחידת הורים מרווחת לעיתים אפשר ליצור מאיחוד שני חדרים קטנים סמוכים. אם יש לכם חדר שינה או חדר ילדים לשעבר, אפשר לעשות לו הסבה לחדר עבודה או חדר אורחים.
עיצוב ארונות אמבטיה

התאמת הבית לגיל השלישי

לעיתים ניתן לאחד 2 אמבטיות צמודות, קטנות, צפופות ובלתי נוחות, לאמבטיה אחת גדולה מתוכננת ומותאמת, שחווית השימוש בה נעימה, נוחה ומפנקת. את התאמת הבית לגיל השלישי צריך לתכנן נכון ובצורה מדויקת, שתיקח בחשבון את נתוני המבנה ואפשרויות השינויים, תוך הקשבה לצרכי הדיירים, לבקשות והרצונות שלהם.

בסופו של תהליך נרצה שהתוצאה תהיה יצירת סביבה אסתטית ונוחה, תוך מתן תשומת לב לעקרונות בסיסיים של התאמה ונגישות. מומלץ להתייעץ עם מעצבת פנים בעלת ניסיון בתכנון ועיצוב בתים לגיל השלישי. 

 

מקלחון נגיש לגיל השלישי

נוחיות, בטיחות, ונגישות

ישנם לא מעט דגשים חשובים בעת תכנון ועיצוב דירה לגיל השלישי, העיקריים יהיו דגשים בתכנון על נוחיות, בטיחות ונגישות. הנה כמה דוגמאות לתכנון מבנה הדירה בצורה נוחה, נגישה ובטוחה – הגדלת פתחי החדרים ופתחי חדרי האמבטיה, תכנון חדרי אמבטיה נגישים ומתאימים, מעברים חופשיים בין החדרים, והתקנת אביזרי מאחז ומעקות במידת הצורך.

את תכנון העיצוב צריכה להוביל מחשבה על פתרונות נגישים וגמישים, שישרתו את בני הבית דרך כל השינויים והאתגרים שהחיים עשויים לזמן בעתיד.

 

תכנון חדרי אמבטיה לגיל השלישי

השאלה הראשונה העולה בתכנון חדר אמבטיה לגיל השלישי, היא האם לתכנן אמבטיה או מקלחון. בחדר האמבטיה הראשי מומלץ מאד לתכנן מקלחון מרווח ככל האפשר, מקלחון לגיל השלישי, שיהיה נוח, נגיש ובטיחותי. במידה וקיימים בדירה חדרי אמבטיה נוספים, ויש צורך גם באמבטיה עבור ילדים קטנים הבאים לביקור, ניתן לתכנן חדר אמבטיה אחד הכולל בתוכו אמבטיה ולא מקלחון.

אם הדירה בעלת חדר אמבטיה אחד בלבד – יתוכנן בה מקלחון, כדי לעמוד בדרישות הבטיחות. במקלחון ניתן להוסיף ספסל ישיבה מבמבוק או עץ, לצורך מקום הלבשה נוח או כאמצעי עזר בשעת הרחצה. קיימת אפשרות לתכנן בתוך המקלחון ספסל בנוי מקרמיקה, לטעמי פחות מומלץ הן בהיותו קשיח ולא ניתן להזזה והן משום שלא נעים לשבת על ספסל קרמיקה.

עיצוב מקלחון לגיל השלישי

מקלחון לגיל השלישי

במקלחון מומלץ לתכנן אינטרפוץ 4 דרך, הכולל בתוכו הן ראש גשם היוצא מהקיר בגובה 2.20 מ' והן נקודת מים עם מזלף, כדי לאפשר מספר חלופות רחצה. בקירות החיצוניים קיימת אפשרות של תכנון נישות לסבונים במקלחון ונישות אחסון בקירות שניתן לחפות בעץ כדי להגדיל את שטח האחסון ולנצל השטח תוך כדי יצירת עניין עיצובי.

הגדלת פתחי הכניסה

בתכנון חדרי אמבטיה לגיל השלישי חשיבות מרובה בהגדלת פתחי הכניסה לאמבטיות, כאשר פתח חדר האמבטיה המומלץ יורחב לפתח אור של 90 ס"מ ודלת ברוחב 80 ס"מ. האריחים בריצוף המקלחון חייבים להיות אריחי אנטי סליפ, לפי הגדרת התקן. הנחייה זו חשובה בכל תכנון חדרי אמבטיה וחשובה במיוחד בעיצוב חדרי רחצה לגיל השלישי. ניתן תמיד להוסיף גם ידיות אחיזה במקלחון.

תכונות המבנה וגודל החלל

תכנון ועיצוב חדר האמבטיה מוכתב מתכונות המבנה והגודל של החלל. בחדר אמבטיה בעל מבנה ריבועי, מקובל למקם באחת הפינות מקלחון ולצד המקלחון למקם ארון אמבטיה ובצדו השני של המקלחון תמוקם האסלה. בחדר אמבטיה בעל מבנה מאורך ימוקם המקלחון בצד האחד ובצידו השני של חדר האמבטיה, מול המקלחון, תמוקם האסלה, כאשר ארון הכיור יעמוד במרכז. במידה ונמצא חלון באחת מפינות חדר האמבטיה המאורך, העדיפות תמיד למקם את האסלה מתחת לחלון לצרכי אוורור.

 

מטבח פונקציונלי מותאם לגיל השלישי

תכנון מטבח מותאם לגיל השלישי הינו תכנון מטבח פונקציונלי ויעיל, בדגש על יצירת נוחיות ובטיחות מרביים בשימוש היום יומי. הדגש על תכנון הפעילויות במטבח כך שהכיריים, הכיור והמקרר, יהיו סמוכים זה לזה, כך שהתנועה ורצף העבודה יהיו אופטימליים ולא יהיו מרחקי הליכה מרובים. תכנון אי גדול במרכז המטבח, הכולל מקומות ישיבה, בעדיפות לישיבה בגובה שולחן אוכל ולא בגובה דלפק.

מטבח כפרי בצבע תכלת בשילוב עץ אלון

מטבח מתוכנן היטב

מטבח המתוכנן היטב לוקח בחשבון נוחיות מרבית עם מגירות נוחות לאחסון כלי המטבח, ללא צורך להתכופף ולהתאמץ כדי להוציא את הכלים. חשיבות רבה בתכנון מזווה עם מגירות נשלפות לכל מוצרי המזון המרוכזים ביחידה אחת, ללא צורך בחיפוש במספר יחידות.

רצוי לשלב מכשירי חשמל שעוזרים ומייעלים את העבודה במטבח, כגון: מדיח כלים גדול ותנור גדול או אופציה ל-2 תנורים שבהחלט ישפרו את ההתנהלות היומית ואפשרויות האירוח. ניתן לתכנן את מגירות אחסון הכלים בסמוך למדיח הכלים, כדי שיהיה נוח לפנות את הכלים בקרבת מדיח הכלים.

תכנון פונקציונלי לנוחיות מקסימלית

תכנון פונקציונלי במטבח חשוב תמיד ובפרט במטבח המיועד לגיל השלישי. תכנון מגירות לסירים ומחבתות, מגירת מצקות וכפות, נרצה לשלב מתחת לכיריים או בסמוך לכיריים. מסיבה דומה מומלץ לתכנן יחידת מגירת בקבוקים ותבלינים בסמוך לכיריים, לנוחיות מקסימלית בעת הבישול, כאשר התבלינים, בקבוקי השמן והחומץ, זמינים ממש בהישג יד.

גובה היחידות התלויות צריך להיות נגיש ומותאם לגובה המשתמשים, כאשר עדיף למקם את גובה היחידות העליונות במרחק 50 ס"מ מהשיש ולא 60 ס"מ, כך שהגישה למדף התחתון וגם העליון תהיה נוחה יותר. המרחק בין הארונות ובין ארונות לאי, צריך להיות לפחות 1.10 מ' כדי לאפשר מעבר נוח.

תאורה אפקטיבית עם אפקט דקורטיבי

תאורת המטבח צריכה להיות טובה ואפקטיבית: מעל משטחי העבודה כדאי למקם פסי לד בצורת פס ארוך או פס פינתי, בהתאם למבנה המטבח. מעל האי ומעל שולחן פינת האוכל אפשר לתלות מספר גופי תאורה תלויים דקורטיביים, המספקים תאורה פונקציונלית טובה בנוסף לאפקט העיצובי הדקורטיבי.

 

תכנון חדר שינה נוח ומרווח

חדר השינה אליו מגיעם בסופו של יום לנוח ולהירגע, יהיה מעוצב בגוונים רכים ונעימים, עם הרבה טקסטיל רך ונעים במצעים, בכריות ובווילונות. אפשרויות התאורה יהיו מגוונות ויכללו תאורת תקרה ותאורת אווירה.

חדר השינה האידאלי הוא יחידה נפרדת בעלת חדר אמבטיה צמוד ונגיש, עם פתח רחב כנדרש. דלת הכניסה לחדר השינה צריכה להיות רחבה ונוחה, כאשר ניתן לבחור בדלת אקוסטית עם עמידות גבוהה לרעש. החדר כולל מיטה רחבה ונוחה עם שידות צד קטנות בצדדים למיקום ספרים, משקפיים, ואביזרים נוספים. השידות צריכות להיות קטנות ונוחות, רצוי עם מגירה אחת או שתיים, כך שתכולת האחסון תהיה גדולה.

תכנון ארון בחדר השינה

מרכיב חשוב בחדר הוא ארון קיר עם דלתות הזזה או דלתות נפתחות, שגובהו מגיע עד התקרה. במדפים העליונים מאחסנים כלי מיטה, שקי שינה ופריטים שנזקקים להם לעיתים רחוקות, ובמדפים הנגישים ובתלייה מאחסנים את פריטי הלבוש היום יומיים. במידה והחדר מרווח וגדול ניתן למקם גם שידת מגירות מתחת לטלוויזיה ולאחסן בה פריטים לשימוש יום יומי.

תוכנית החשמל בחדר השינה

יש לשים דגש מיוחד בתכנון תוכנית החשמל והתאורה בחדר השינה. מיקום נקודות חשמל לצידי המיטה – כך שמתגי ההפעלה של התאורה המרכזית או מאוורר התקרה ומנורות הקריאה, יהיו לצידי המיטה. ניתן למקם לצידי המיטה גם נקודת קו טלפון קווי, לצורך התחברות למוקדים וקווי חירום.

בהתאם להרגלי החיים וההעדפות של בעלי הבית, ניתן למקם טלוויזיה גדולה מול המיטה ולחשב היטב את גובה התלייה, כך שיהיה נוח לצפות בטלוויזיה בזמן השכיבה במיטה. כדאי להימנע משטיחים קטנים לצידי המיטה, כדי להימנע מסכנת החלקה.

 

עיצוב חדר כביסה לגיל השלישי

תכנון חדר שירות וחדר כביסה

חדר השרות או מרפסת השרות צריך להיות מתוכנן היטב ולענות על פתרונות למכונות כביסה ומייבש, אחסון כלי ניקיון וחומרי כביסה, כאשר השטח המוקצה לחדרי השירות מצומצם בדרך כלל ברוב הדירות. בדרך כלל מכונת הכביסה ניצבת בחלק התחתון, על מדף עם גלגלים, ומעליה מכונת הייבוש, סידור המצריך מאמץ לתפעול מכונת הכביסה והוצאת הכביסה מתוך המכונה.

כדי לייעל את ההתנהלות בחדר הכביסה, מומלץ לתכנן עבור הגיל השלישי מערך של מכונת כביסה ומייבש כביסה העומדים זה לצד זה על הגבהה, ומעל המכונות משטח עץ לטיפול וקיפול הכביסה. ארון עם חומרי ניקוי ותכשירי הכביסה יכול להיות תלוי בחלק העליון.

 

תכנון מרפסת לאירוח והתאווררות

תכנון פינת ישיבה ואירוח ותכנון גינון במרפסת, מחייב הכנות של נקודות חשמל ומים עבור מערכת השקייה ועבור תאורה מרכזית טובה בנוסף לאפשרויות שונות של תוספת תאורת אווירה. כדאי להשקיע במערכת השקייה מבוקרת, שחוסכת עבודה ושומרת על הצמחייה במצב טוב ורענן גם כשנוסעים למספר ימים מחוץ לבית. אפשר לתכנן פינת ישיבה הכוללת שולחן אוכל וכסאות או פינת ישיבה נמוכה של ספה, כורסאות ושולחן נמוך. במידה והמרפסת גדולה ויש מקום, מומלץ לשלב הן פינת ישיבה נמוכה והן שולחן אוכל, כדי לאפשר צורות ישיבה מגוונות ולהציע מקום למספר גדול של אורחים.

 

עיצוב בתים בירושלים - מעצבת פנים במבשרת ציון

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ