נישות גבס

נישות גבס דקורטיביות, ספריות העשויות מגבס או גבס בשילוב עץ או זכוכית ,קיר גבס מעוצב למדיה בסלון ומבני גבס דו כיווניים המפרידים בין חללים, הופכים יותר ויותר לאלמנטים המשתלבים בעיצוב הפנים של הבית.

עיצוב נישות גבס - נישות גבס מעוצבות
נישות גבס מעוצבות

הגבס משמש כחומר בניין מקובל  בבנייה המודרנית בעיקר בתחום עיצוב הפנים, ניתן לבנות במהירות,  בקלות  ובדייקנות  מבנים וצורות  מיוחדות שלא ניתן להשיג בשיטות בנייה אחרות. בעזרת תכנון  תלת מימדי ניתן ליצור מגבס נישות, מדפים ואלמנטים דקורטיביים  המשתלבים בבנייה הבסיסית . שילוב נישות בקירות הגבס  יוצר  אלמנט שימושי ועיצובי  המשדרג את עיצוב הפנים של הבית. נישות הגבס  יכולות להיות בנויות מגבס בלבד, קורות גבס בשילוב מדפי עץ או זכוכית , ניתן לשלב  בהן גופי תאורה ולעיתים לצבוע חלק מהדפנות בצבע מיוחד.

הבנייה בגבס משמשת בדרך  כלל לבניית קירות המפרידים בין החללים במבנה וליצירת הנמכה של התקרה הבנויה ויצירת חלל שירות היכול להכיל  בתוך התקרה מערכות בניין כמו מיזוג אוויר ולהשקיע גופי תאורה. במבנים ציבוריים ניתן להעביר בחלל השרות בנוסף למיזוג אוויר גם  מערכות חשמל, תקשורת ועוד.

חומר הגלם לבנייה מגיע בצורות לוחות גבס הנחתכים בצורה המבוקשת ומתחברים למבנה בעזרת פרופילי פח מפלדה מגלוונת בעזרת ברגים ודיבלים. בבנייה בגבס  קיים  צורך לחבר את קורות המתכת לקירות בטון או לבנים לשם חיזוק המבנה. בסיום בניית השלד של הגבס נמרח מרק להחלקת החיבורים בין לוחות הגבס לקירות ולאחר הצביעה  בביצוע טוב ומדויק לא ניתן לראות את החיבורים. קיר גבס  מורכב  משני לוחות גבס מקבילים המחוברים בעזרת קורות פח , כאשר הקירות נבנים בדרך כלל מלוחות בעובי 7 או 10 ס"מ כאשר חלקו התחתון של הקיר מחופה בפאנל המתאים לריצוף (קרמיקה, פרקט).

יתרונות הבנייה בגבס הם מהירות הבנייה, השגת צורות מיוחדות ומדויקות ועלות סבירה. בבניה זו שינויים בעתיד יותר קלים ומהירים. חסרונות השיטה הם העובדה  שהגבס הינו מבנה  חלש יחסית לחומרי בנייה קונבנציונליים אחרים מבחינת נשיאת משקל המצריך תוספת חיזוקים , וכן החסרון של אי עמידותו בפני מים.

תכנון נישות הגבס מגוון ניתן לבנות ספריות מגבס , נישות דקורטיביות  בקירות בגדלים שונים ולמטרות שונות עם אפשרויות לשלוב תאורה  בדופן העליונה של הנישה בצורת ספוטים או פסי תאורה נסתרים.

ספריות גבס בשילוב עץ - כוננית ספרים מגבס בשילוב מדפי עץ
ספריות גבס בשילוב עץ
עיצובים בגבס - נישת גבס בחדר משפחה - מנורת רזיאל תמונת חדר משפחה
עיצוב חללים - נישת גבס בחדר משפחה

ספריות גבס משתלבות באופן הרמוני בכל אזור בבית ונראות בחלק  מהקיר ומשוות לכל חדר מראה מסוגנן ואווירה הרמונית בחלל המגורים העיקרי, בחדר העבודה, במסדרון ארוך וגם בחדר הילדים.ספריה המתוכננת על קיר שלם בנויה מגבס או שילוב של גבס ודפי עץ מרשימה כאלמנט עיצובי ויכולה להכיל כמות גדולה של ספרים  בשילוב אוספים של יצירות אומנות וחפצי נוי. היתרון של ספריה בנויה שהשלד שלה בנוי מגבס מתבטא גם בגמישות תכנון המידות . ניתן לבנות  החל מספריה פינתית קטנה ועד ספריה מרשימה המשתרעת על קיר על קיר שלם של כמה מטרים. ספריית הגבס יכולה להיות בנויה מפרופילים של גבס בלבד  וכן ניתן לשלב בה אלמנטים של מדפי זכוכית, מדפי עץ בגוון טבעי , לבן בצבע קורות הגבס  או כל צבע אחר.   החלוקה הפנימית של המדפים יכולה להעשות בצורה לא סימטרית ליצירת מראה עיצובי מעניין . בחלל קטן במיוחד, בניית נישות גבס  תורמת לניצול אופטימלי של השטח ומשווה לו מראה גדול יותר מאשר גודלו במציאות. עלות בניית ספריית גבס וכן ספריית גבס  המשלבת מדפי עץ או זכוכית  נמוכה במידה רבה מבניית ספריית עץ בהזמנה לפי מידות אצל נגר. החסרון בתכנון ספריית גבס הוא הקשיחות של המבנה שכן לא ניתן להעבירה ממקום למקום.

נישות דקורטיביות בגדלים שונים המשמשות לתצוגת חפצי אומנות וחפצי נוי , לעיתים בשילוב מדף אחד או שניים לספרים מוסיפות אמירה מיוחדת לחדר. בתכנון נישות גבס לעיתים נדרש פתרון לאחסון ושמירה מיוחדת של חפצים  ניתן להשתמש בזכוכית לסגירת חזית הנישה ע"י יצירת דלתות זכוכית. נישות הגבס  צוברות אבק ויש לנקות אותן כמו שאר רהיטי הבית. בכדי להקל על עבודת הניקוי ושימור המוצר ניתן  להניח משטחי זכוכית או עץ  על מדפי הגבס. בדופן העליונה של הנישה ניתן לשלב תאורה ,  לבחירה לפי הסגנון המועדף  ע"י ספוטים או ע"י פס תאורה מוסתר . ניתן לתכנן שהדלקת התאורה בנישות תהיה נפרדת  מהתאורה הראשית.

אפשרות נוספת תכנון נישות גבס מתחת לגרם המדרגות בבית דו מפלסי, באופן זה ניתן לנצל את השטח וליצור חללי  תצוגה לחפצי נוי ולשוות למדרגות מראה ייחודי.

צולם ע"י ורד גרניט

 

במידה ומעוניינים להשתמש בצבע כדי להפוך את הנישה לייחודית  ומעוררת עניין ניתן לצבוע את הדופן הפנימית של הנישה  או את הדופן פלוס הקורות הפנימיות בצבע המשתלב בתכנון הכללי של החלל . ניתן להשתמש במבחר הצבעים הסטנדרטיים מבית טמבור או נירלט  ולהשתמש גם במגוון הטקסטורות החדישות בקטלוג צבעי ה"ספארי" בעלי אפקט דקורטיבי מטאלי עדין ןקטלוג "סוויד" בעל אפקט דקורטיבי במראה בד, זמש ועוד. כדאי להעזר בצביעה בבעל מקצוע מומחה  שכן נדרשת טכניקת צביעה מיוחדת לכל טקסטורה.

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ