כיצד לתכנן ארון קיר

 ארון קיר או חדר ארונות ?

לעיתים, כאשר רוצים להיערך לעיצוב בית פרטי עוד בשלבי הבנייה, מתכננים בית חדש או עורכים שיפוץ כללי, הבחירה בידנו ואנו מתלבטים האם לתכנן חדר ארונות בסמוך לחדר השינה המרכזי או לתכנן חדר שינה מרווח יותר עם ארון הממוקם על קיר שלם. כאשר בבית שאנו מתכננים אין חדר ארונות הצמוד לחדר השינה. או שמתכננים חדר ילדים או יחידת אירוח או בכל תהליך עיצוב דירות רצוי להתחיל את התכנון לפי השלבים הבאים:

 1) לקנות ארון מוכן או לפי הזמנה?

ההחלטה האם לקנות ארון מוכן, האם להזמין ארון בחברות המתמחות בארונות קיר או לפנות לנגר פרטי, היא החלטה שנגזרת מטעם, ניסיון אישי, המלצות  ותקציב. ההחלטה מושפעת בראש ובראשונה מהצרכים והדרישות של הלקוח. החלטה על בחירת ארון לדירת סטודנטים שונה מהחלטה על תכנון הארון בעיצוב בית פרטי, בית החלומות של המשפחה המבוססת.

לפני שמקבלים החלטה כדאי לסייר במספר חנויות רהיטים במרכזים לעיצוב הבית או להתייעץ באדריכלים ומעצבי פנים ולצאת לסיור מודרך בחברתם וליהנות מניסיונם ומאפשרותם להשיג הנחות עבור הלקוחות.

2) חלקה פנימית של הארון

מעצבת פנים תדגיש לבעלי הבית כי חלוקה נכונה של הארון היא המפתח לשביעות הרצון, לנוחות ולסדר בחיי היום יום ויש לשקול אותה היטב כשמתכננים ארון חדש.

ראשית יש לדעת מה הם הצרכים של המשתמשים בארון – ממה מורכבת המלתחה שלהם ומה סגנון האחסון המועדף עליהם, האם הם מסדרים את  האחסון בארון בהתאם לעונות השנה? האם הארון משמש רק לבגדים או מתוכנן גם כמקום אחסון של מגבות, מפות וסדינים ? האם הם מעדיפים תלייה של הבגדים או קיפול ואחסון במדפים ? בד"כ מקובל שמעילים ושמלות מאחסנים בתלייה אך ניתן גם מכנסיים וחולצות לאחסן בתלייה.

בעיצוב פנים של דירות, בעת תכנון ארון ראשי בחדר שינה זוגי המשתרע על קיר שלם, מקובל להקצות אזור נרחב ברוחב של כמטר לתלייה ארוכה של שמלות ומעילים ואזור לתלייה קצרה של מכנסיים וז'קטים ובשאר הארון מדפים הניתנים לכוונון לפי דרישה. החלק העליון הגבוה מתוכנן לאחסון במדפים. בחלק התחתון ניתן להוסיף מספר מגירות או סלסילות לאחסון פריטים ומתקנים לתליית חגורות ו/או עניבות.

חשיבות תכנון הדלתות

רוחב הדלתות ניתן לתכנון החל מדלתות סטנדרטיות של רוחב 60 או 50 ס"מ עד לדלתות ברוחב 90 ס"מ עד מטר. היתרון היחסי בתכנון דלתות רחבות הוא התייעלות ויכולת אחסון טובה יותר, שכן במדף של מטר אפשר להכניס 4 טורים של חולצות מקופלות והשטח מנוצל במלואו, לעומת השטח שתופסות הדפנות שבדלתות צרות יותר.

דלתות הזזה יעילות במיוחד בדלתות רחבות ובמקומות בהם יש צפיפות ומחסור בשטח.

הגובה, הניקיון והעלויות..

גובה הארון יכול להיות גובה סטנדרטי של כ- 2.40, אך מומלץ להשלים את הארון עד התקרה בעת ההזמנה, שכן בדרך זו מנוצל כל השטח לאחסון ונמנע הצורך של ניקוי האבק מעל הארון.

לגבי העלויות – בדרך כלל בחלק מהחברות יש תעריף "ברירת מחדל" הכולל מספר מדפים ותלייה ומספר מצומצם של מגרות – כאשר תוספת מדפים ובמיוחד מגירות מעלה את התעריף.

3) הגימור ובחירת חומר הציפוי החיצוני של הדלתות

החפוי החיצוני של הארון יכול להיות בגימור הנראה כגימור עץ ממגוון חומרים החל מעץ מלא, ציפוי של פורניר עץ או פורמייקה, או חומרי ציפוי פלסטיים אחרים.  חיפוי אחר הוא מראות על כל הדלתות או על חלק מהדלתות. עיצוב דירות כיום נהנה מחידושים מתמידים, ישנן אפשרויות נוספות של שילוב דלתות זכוכית וישנן מספר חברות המאפשרות שילוב דלתות זכוכית מצוירות במספר רב של דגמים היכולות להוות פתרון מעניין במיוחד בעיצוב חדרי ילדים ונוער.

גישה אחרת בעיצוב חדרי ילדים ונוער היא תכנון הארון כחלק ממכלול התכנון של החדר מאותם חומרי גימור כדי ליצור שלמות והמשכיות אחת.

4) עלות ויעילות

בהזמנת ארון ובקניית ארון מוכן יש טווח עצום של מחירים – המושפע מבחירת הרשת או הנגר, חומרי הגימור, החלוקה הפנימית והאבזור. כדאי לזכור שהשקעה בארון מתוכנן היטב ובאיכות טובה משתלמת לטווח הארוך ולא תמיד צריך להתפתות למבצעים.

טיפ של מעצבת פנים:

העונות המומלצות לרכישת ארונות ורהיטים הם לקראת סוף השנה התקציבית, בהן רוב הרשתות יוצאות בהנחות לפני ספירת המלאי ולעתים בעונות החגים.

יש לזכור בעת ההזמנה שלמחיר הארון יצורף מחיר הובלה והרכבה, המושפע מגודל הארון, מורכבותו ומקום המגורים שלכם.

זמן האספקה של ארונות קיר נע בין שלושה שבועות ברשתות אחדות עד לשלושה חודשים אצל נגרים וברשתות המובחרות, יש להיערך בהתאם לזמן המוערך במקום שבו אתם קונים את הארון. עיצוב בית פרטי נכון מתחיל בתכנון ובחישוב לוחות זמנים.

למידע נוסף ניתן לפנות לורד גרניט, מעצבת פנים בירושלים, מבשרת ציון, מודיעין והמרכז בטלפון: 050-6238456

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ