התקנת מטבח

הוראות והנחיות לפני התקנת המטבח

תהליך תכנון מטבח הוא אחד התהליכים העיקריים והחשובים בעיצוב פנים לבית או דירה.

כמעצבת פנים בעלת ניסיון רב בתכנון ועיצוב מטבחים, הכנתי מדריך מפורט שכולל הוראות והנחיות שכדאי לדעת לפני התקנת מטבח! המדריך הבא יסייע לכם כיצד להיערך לקראת תהליך הרכבת המטבח ואיך לתכנן את לוחות הזמנים בשילוב עם יתר התהליכים שצריך לעבור כחלק מעיצוב הבית.

ביקורת עבודות הכנה לקראת ההתקנה

מטבח כפרי בצבע התקנה של פיסטוק

לקראת התקנת המטבח כדאי לוודא שהמטבח ערוך להרכבת הארונות. אזור המטבח צריך להיות מרוצף ומסויד (פרט לאזור המיועד לשיש / קרמיקה), נקי ופנוי לעבודה. צריך לערוך ביקורת הכנת התשתיות לפי התוכניות שהתקבלו מחברת המטבחים:

⊗ מיקום מדויק של נקודות החשמל למכשירי החשמל ושקעי שרות לעבודה על השיש

⊗ מיקום הברז והניקוז (כולל ברז למקרר במידת הצורך) ומיקום יציאת צינור הגז.

⊗ הביקורת תתבצע ע"י מעצבת הפנים שעובדת עבורכם ו/או הקבלן המבצע. לצורך עבודת התקנת המטבח יש לדאוג לחשמל תקין ותאורה טובה לעבודה.

הובלת המטבח והתקנתו

הובלת המטבח והתקנת המטבח הם שני תהליכים נפרדים. 

הובלת המטבח

הובלת ארונות המטבח נעשית לרוב בנפרד, לפני התקנת המטבח. חברת הובלה מטעם חברת המטבחים מתאמת את תאריך ההובלה מראש, בדרך כלל בטווח של כמה שעות עם הודעה של חצי שעה שעה מראש לפני ההגעה.

לקראת ההובלה – אזור המטבח והסלון צריכים להיות פנויים ונקיים, כדי לאפשר את אחסון ארונות המטבח המגיעים בחבילות ארוזות. תהליך פריקת ההובלה של ארונות המטבח מהיר יחסית, בדרך כלל יסתיים תוך חצי שעה עד שעה בערך, תלוי בגודל המטבח ותנאי הנגישות של המובילים לבית או לדירה.

התקנת המטבח

התקנת מטבח נעשית על ידי מתקינים מוסמכים מטעם חברת המטבחים שממנה רכשתם את המטבח. מועד ההתקנה נקבע מראש ולפעמים ההתקנה יכולה להימשך על פני מספר ימים, תלוי במידות המטבח ובמורכבותו.

לעיתים ההתקנה תתבצע יום למחרת ההובלה ובמקרים מסוימים אין מניעה שההתקנה תיערך גם באותו היום לאחר סיום ההובלה, הכל בהתאם לתזמון לוחות הזמנים כפי שקבעתם מראש מול המובילים ומול צוות המתקינים של המטבח.

דגשים לניהול התקנת המטבח

התקנת מטבח תכלת

בשלב הראשון של ההתקנה, המתקין ירכיב את ארונות המטבח בהתאם לתוכניות. לרוב צוות התקנת המטבח כבר יודע שהארונות עליהם יורכב השיש נמצאים בעדיפות ראשונה, כדי לזרז ככל האפשר את תחילת תהליך מדידת השיש! 

המתקין של ארונות המטבח אמור לעדכן אתכם ואת חברת המטבחים ברגע שהמטבח מוכן וערוך למדידת השיש. וודאו מול המתקין שהוא אכן מעדכן אתכם לגבי זה ונסו למהר ולהזמין את מדידת השיש שתהיה כמה שיותר צמודה למועד בו הארונות מוכנים למדידה. 

המשך עבודה לאחר התקנת השיש

ארונות מטבח עליונים, כגון ארון תריס או יחידת ארונות עליונה פתוחה עם מדפים, יותקנו רק לאחר סיום התקנת השיש! אם לקחתם מעצבת פנים שתלווה את תהליך תכנון ועיצוב המטבח, לרוב היא תגיע גם כדי לוודא שההתקנה מתבצעת כשורה ובהתאם לתוכניות. 

הערה חשובה: הארונות התחתונים אינם יציבים עד להתקנת השיש שמייצב ומקבע אותם במקומם, לכן אין לנקות או להכניס חפצים לארונות המטבח עד לסיום תהליך התקנת השיש. 

 

תמונת מטבח חדשה

מדידת משטח העבודה – השיש

מדידת משטח העבודה נערכת על ידי חברת מדידה, בדרך כלל חברה חיצונית שאינה קשורה ישירות למפעל המייצר את השיש – חברה זו תהיה אחראית על כל נושא המדידה והעברת המידות למפעל המייצר את השיש. אם יש לכם שאלות בנוגע לשיש ולמועד ההתקנה, עליכם לפנות עם שאלות אלו למפעל השיש ולא לנציג החברה שהגיעה למדוד את הארונות בשטח.

מדידת השיש תתואם על ידי חברת המטבחים ו/או מפעל השיש, בטווח שעות שיועבר אליכם ויאושר מולכם. בשעת מדידת השיש, יש צורך שהבית יהיה פתוח ושתהיה למודד גישה חופשית למטבח. מעבר לזה אין צורך בהנחיות מיוחדות.

מוצרים משלימים

מוצרים משלימים למשטח העבודה, כגון: כיריים, כיור שנרכש באופן עצמאי ולא דרך חברת המטבחים, צריכים להיות זמינים בעת המדידה. במידה והשיש והכיור נרכשו דרך חברת המטבחים, הכיור ישלח ישירות למפעל השיש והוא יותקן באותו יום של התקנת השיש. במקרה כזה אין צורך לבצע תיאום, אבל אם השיש והכיור לא נרכשו דרך חברת המטבחים ואין לכם מעצבת פנים שמנהלת את בעלי המקצוע השונים, עליכם לתאם את הגעתם והתקנתם של המוצרים המשלימים למשטח העבודה – לפי סדר השלבים הנדרש!

המשך לאחר מדידת השיש

לאחר מדידת השיש, המדידות מועברות לחברת המטבחים ולמפעל השיש שגם מבצע את התקנת השיש במטבח. מיקום החיבורים של חלקי השיש השונים ייקבע על ידי המפעל שמעבד את השיש, בהתאם לשיקול דעתו המקצועית. חברת המטבחים עוברת על תוכנית השיש ומאשרת את השיש לביצוע, כולל חישובים סופיים של עלות השיש בהתאם למידות שנלקחו בשטח. 

 

התקנת מטבח בצבע מוקה בהיר בשילוב עץ אלון

קביעת תאריך להתקנת השיש

מפעל השיש הוא זה שמוסר את התאריך הסופי ואת טווח השעות להתקנת השיש במטבח. זמני אספקה והתקנה של משטחי עבודה משיש משתנים בהתאם לסוג המשטח שנבחר. לרוב אספקת שיש קוורץ קיסר אורכת כ – 7 ימי עסקים מיום המדידה, משטחי שיש קוריאן כ – 10 ימי עסקים, ואספקת משטחי שיש פורצלן תיקח כ – 14 ימי עסקים, בהתאם לנהלי מפעל השיש.

לאחר סיום התקנת השיש, יש לחכות עם המשך העבודה (התקנת הכיור, חיפוי הקירות וכד'..) עד שהדבק יתייבש והשיש יהיה מקובע באופן חזק ויציב. בדרך כלל לוקח בסביבות יום אחד עד שהדבק מתייבש, אבל כדאי תמיד לבקש הנחיות מדויקות מהמתקין או ממפעל השיש. במידה ויש לכם מעצבת פנים שמנהלת את תהליך העבודה, כמובן שהיא כבר תדע לבקש את ההנחיות הרלוונטיות כדי לתאם את התקדמות המשך העבודה. 

 

התקדמות המשך העבודה

לאחר שיסודות המטבח, השיש והכיור הותקנו, אפשר להתקדם ולהמשיך את העבודה! כדי לקבל תוצאה סופית של מטבח מעוצב ומרשים, ברמת גימור מקצועית ומדויקת, יש עוד כמה דברים שצריך לסדר:

התקנת ברז

את התקנת הברז (כולל הסתעפות למדיח כלים) וחיבור הניקוז לכיור אפשר לבצע כיממה לאחר התקנת השיש. מומלץ לתאם מראש את לוחות הזמנים מול הקבלן או האינסטלטור. התקנת הברז והניקוז נמצאת באחריות הקבלן המבצע ואין לה קשר לחברת המטבחים או למפעל השיש.

התקנת מדיח כלים

ניתן לתאם את התקנת המדיח כלים רק לאחר סיום התקנת השיש והתקנת הברז בכיור המטבח (כולל הסתעפות למדיח). מומלץ לתאם מראש את לוחות הזמנים מול השירות של חברת מדיח הכלים.

התקנת דופן הארון על גבי מדיח אינטגרלי

את ההתקנה של דופן הארון על גבי המדיח האינטגרלי יעשה המתקין של חברת המטבחים! יש לעדכן אותו מיד לאחר סיום התקנת המדיח והפעלתו. המתקין יתאם מועד לתיקונים, השלמות וכיוונים אחרונים למטבח ובאותה הזדמנות יתקין את דלת המדיח התואמת לארונות המטבח.

עיצוב מטבח קטן של דירה בירושלים

התקנת כיריים גז או כיריים אינדוקציה

התקנה של כיריים גז או כיריים אינדוקציה תיעשה רק כאשר השיש כבר מותקן ועבר לפחות יום אחד ממועד סיום ההתקנה. כדאי לדעת מראש את מועד התקנת השיש ולתכנן מראש את התקנת הכיריים במטבח – התקנת כיריים גז מול חברת הגז, והתקנת כיריים אינדוקציה מול השירות של החברה שממנה נרכשו הכיריים.

שימו לב – האחריות לכיריים גז או אינדוקציה תקפה רק אם טכנאי מוסמך מטעם החברה פתח והתקין את הכיריים. אתם לא חייבים להיות מעצבי פנים מנוסים ומומלצים כדי לעשות את הדברים נכון! לקוחות המתקינים לבד את הכיריים מפסידים את האחריות של החברה על המוצר, בתור מעצבת פנים עם המון ניסיון בתכנון מטבחים אני מדגישה בפניכם שלא מעט פעמים אכן ישנה בעיה עם הכיריים וחבל לפספס את האחריות והשירות שמגיעים לכם עבור הכיריים החדשות שרכשתם.

חיפוי מעל השיש

במידה ונדרשת השלמת חיפוי קרמיקה או זכוכית מעל משטח השיש – יש לחכות לפחות יום אחד עד שדבק השיש מתייבש והשיש יציב. לאחר המתנה של יום אחד, ניתן להמשיך בעבודה ולסיים את מלאכת החיפוי על ידי הקבלן. פעמים רבות הפועלים של הקבלן לא מסונכרנים בדיוק הפרטים או שאפילו סתם חסרי סבלנות ורוצים לסיים את העבודה, לכן כדאי לוודא שאכן ממתינים את הזמן שנדרש לפני סיום חיפוי הקיר מעל השיש.

השלמת ארונות עליונים וארונות תריס מעל השיש

גם את ההתקנה של הארונות העליונים במטבח, ארונות תריס ויחידות מדפים הניצבות מעל השיש, יש לעשות לאחר שהשיש יציב ועבר לפחות יום אחד ממועד ההתקנה.

השלמת עבודות ההתקנה של המטבח

לאחר התקנת השיש ומכשירי החשמל, יש לתאם עם מתקין המטבח את השלמת הארונות לקראת סיום התקנת המטבח – כיוונים מדויקים של הארונות, התקנת ארונות עליונים, התקנת דלת על דופן מדיח כלים אינטגרלי, התקנת ידיות, מדפים, ועוד..

מומלץ להכין מראש רשימה עם כל הבקשות וכל הנושאים לטיפול, כי בזמן אמת עם העובדים בשטח תמיד שוכחים משהו. זו ההזדמנות האחרונה שיש לכם עם המתקין של המטבח, נצלו אותה בחכמה כדי לסגור את כל הקצוות לשביעות רצונכם!

התקנת מוצרי חשמל אחרי סיום התקנת המטבח

יש לתאם עם החברה שממנה רכשתם את מוצרי החשמל למטבח, בין אם רכשתם באופן עצמאי ובין אם דרך חברת המטבחים, הובלה והתקנה על ידי טכנאי מטעמם. שירות ואחריות למוצרים אלו – תנור אפיה, מקרר, מיקרוגל, קולט אדים וכדומה, תקבלו על ידי היבואן.

התקנת מוצרי מטבח משלימים

התקנת מוצרי מטבח משלימים, כגון: טוחן אשפה, מתקן לטיהור מים ומתקן למים חמים / קרים, יעשו בסיום תהליך התקנת המטבח, השיש ומכשירי החשמל. יש לתאם התקנה עם טכנאי מטעם החברה שממנה נרכשו המוצרים, בין אם הם נרכשו באופן עצמאי ובין אם רכשתם אותם דרך חברת המטבחים.

מטבחים - מטבח עם אי גדול בצבע מוקה

התקנת תאורה במטבח

את החשיבות וההשפעה של תאורה על עיצוב פנים לבית לא צריך להסביר, אבל כשמדובר בתאורה למטבח בבית מעוצב יש לשים לב שהתקנת תאורה במטבח נחלקת לשניים:

1. התקנת תאורת לד מובנית בארונות המטבח, שהוזמנה מטעם חברת המטבחים, תותקן על ידי מתקין המטבח במהלך התקנת ארונות המטבח.

2. תאורה כללית למטבח – פס לד או מנורה מרכזית בתקרה, מנורות מעל האי או הדלפק, תתבצע בנפרד על ידי חשמלאי פרטי או חשמלאי מטעם הקבלן המבצע. התאורה הכללית אמנם חשובה וקריטית לעיצוב פנים הבית, אך היא איננה קשורה להזמנת או התקנת המטבח.

הערה חשובה: מומלץ לתלות את התאורה לאחר סיום עבודות ההתקנה העיקריות, כדי למנוע נזק פוטנציאלי שיכול להיגרם לגופי התאורה במהלך העבודות בבית.

התקנת פרקט באזור המטבח

במידה ואזור המטבח אמור להשתלב בחיפוי פרקט כולל של הבית, לפי הנחיית מעצבת הפנים המלווה את עיצוב הבית, התקנת הפרקט תיעשה לאחר השלמת התקנת ארונות המטבח. ראשית יש לבצע את עבודות התקנת המטבח ורק לאחר השלמת התקנת הארונות ובהתייעצות עם המתקין יש לתאם ולהזמין את התקנת הפרקט.

עיצוב כפרי למטבח של בית בירושלים

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ