אריחים מצוירים

קיימות אפשרויות רבות ומגוונות לחיפוי הרצפה. ניתן לרצף באריחי קרמיקה, גרניט פורצלן, אבן, שיש , פרקט, ריצוף עץ ,ריצוף טרצו  ואריחים מצוירים.

אריחי בטון (צמנט) צבעוניים בגוונים שונים  המכונים  בלטות, בלטות מצוירות או בלטות מעוטרות שימשו  לריצוף בתים באירופה, בארצות הים התיכון ובישראל. מרצפות הבטון  מיוצרות היום בטכניקה דומה ביותר  לזו של המאה הקודמת, הן מיוצרות בעבודת יד בשילוב עבודה מכנית פשוטה ופרט למגוון הדוגמאות ולצבעוניות הן מצטיינות בחזקן.

מתוך אתר Pinterest

זכו לפופולאריות מחודשת

הפופולאריות המחודשת  של האריחים המצוירים, הנגישות בחנויות הקרמיקה והכבוד המחודש  שהושב להם ע"י האדריכלים, מעצבי פנים והצרכנים מביני העניין, מובילים לשילוב האריחים המצוירים בחללים ציבוריים ובבתים פרטיים. במתחם "שרונה" החדש, בבתים הטמפלרים ששומרו ושופצו בקפידה, נמצאות רצפות מצוירות מקוריות וגם משוחזרות המשתלבות נהדר  בבתים.

האהבה לאריחים המצוירים הנוסטלגיים שזורה אצלי בנוסטלגיה האישית. חלק מחוויות וזיכרונות  הילדות שלי התהוו בבית סבי וסבתי בכפר ויתקין שבו כל חדר רוצף כאשר במרכזו שטיח מאריחים מצוירים מסוג אחר ומיוחד. זכורה לי במיוחד רצפת האמבטיה במשבצות של שחור ולבן. שונה כל כך מריצוף הטרצו בבית בירושלים.

נחשפתי לאריחי הקרמיקה המצוירים בעבודת יד של הקרמיקה הארמנית, שבתקופות מסוימות שולבו בחדרי אמבטיה ומטבחים ירושלמיים.

אריחי בטון

אריחי בטון מצוירים הופיעו במאה ה- 19 לאחר פיתוח צמנט פורטלנד. הצמנט היה כבר בשימוש אצל היוונים והרומאים, אך היה שונה בתכונותיו מצמנט פורטלנד החדש הידוע באיכותו ובעמידותו הגבוהה ופותחו טכניקות שונות ליצירת תערובות עבור הכנת האריחים. ככל הנראה הגרמנים פיתחו את הטכנולוגיה והצרפתים הפיצו אותה בקולוניות שלהם ברחבי העולם. סוג הצמנט יועד במיוחד להכנת  אריחים מצוירים מבחינת גודל הגרגר, אבקות שיש ודולומיט ופיגמנטים טבעיים המשמשים ליצור עוד בימינו.

פורסם באתר מתחם שרונה
פורסם באתר מתחם שרונה

כניסתם של אריחי הטרצו

הטמפלרים הביאו את הטכנולוגיה לישראל בסביבות שנת 1870, במסגרת שליחותם הדתית והיו ביניהם בעלי מקצוע מיומנים בתחומי הבנייה. בית החרושת הראשון לבטון ומרצפות מצוירות הוקם ע"י האחים ביילהרץ, ובית החרושת השני הוקם  בשכונה הטמפלרית ואלהלה, כיום אזור מתחם התחנה בתל אביב. באזור המרכז היו קיימים כ- 70 יצרנים של אריחי בטון מצוירים שפעלו עד שנות העשרים של המאה הקודמת. אריחים מצוירים אלו נמצאים בשכונות הישנות בתל אביב, ירושלים והמרכז. עם כניסתם של אריחי הטרצו העשויים מחומרי גלם זולים וזמינים יותר דעכה תעשיית אריחי הבטון המצוירים שהפכו למיושנים ובלתי אופנתיים.

בתקופה האחרונה, הגילוי המחודש של האריחים המצוירים כחלק מהטרנד הנוסטלגי וההכרה באין סוף האפשרויות העיצוביות הגלומות בהם מגבירים את השימוש באריחים המרהיבים בריצוף ועיטור בבתים פרטיים, מסעדות, אולמות אירועים, בתי קפה, חנויות ועוד. בנוסף למגוון הדוגמאות הצבעוניות, הבלטות הן חזקות מאד למרות המראה הרך שלהן. הן מאופיינות בהפרשי גוונים קלים בין מרצפת אחת לשנייה. הן מושפעות מהסביבה בה הן מרוצפות  ולעיתים ניכרות בהן אותות הזמן אך ניתן לתחזק ולחדש אותן. אוהבי אריחי הבטון המצוירים  מעריכים את עבודת היד בה יוצרו ואת הפשטות שלהן.

צולם ע"י ורד גרניט
צולם ע"י ורד גרניט

קרמיקה וגרניט פורצלן

ניתן להשיג אריחים מצוירים העשויים מקרמיקה או גרניט פורצלן  הנראים כבלטות מצוירות ברשתות כמו נגב, אלוני. אריחים אלו נראים  כבלטות מצוירות לכל דבר המגיעים בשלל דוגמאות יפיפיות ויתרונן בקלות ההתקנה והטיפול באריחים והעמידות שלהם.

בלטות מצוירות עבודת יד ניתן להשיג בחנויות המיוחדות של רוחמה שרון וגלוסקא וכן אצל אומני קרמיקה. אריחים מקרמיקה מצוירים בעבודת יד של הקרמיקה הארמנית ברובע הארמני בעיר העתיקה בירושלים.

אוהבי הקרמיקה המצוירת ישתדלו לשלב את הקרמיקה המצוירת בריצוף הבית או בהוספת שטיח או עיטור. קיימות  אפשרויות מגוונות  לשילוב אריחים מצוירים בעיצוב הבית. שטיח המורכב מאריחים מצוירים המוקפים במסגרת תואמת כגון שטיח מאורך במבואה, בפינת האוכל  או במרפסת.

עיצוב עם אופי מיוחד

בבתים הנושאים אופי מיוחד כמו באזור העיר הלבנה בתל אביב, ניתן לרצף את הסלון באריחים מצוירים ולתכנן את הריהוט כך שיתאים לריצוף וישאיר אותו כמוטיב בעיקרי בעיצוב החדר. במטבחים בסגנון כפרי ובסגנון רטרו ניתן לשלב שטיח מאריחים מצוירים במרכז המטבח או לעיתים לרצף את חלל המטבח כולו באריחים ללא מסגרת. יש לתכנן ולהתאים את צבעי האריחים לצבעי ארונות המטבח וחיפוי המשטחים. אריחים מצוירים משמשים לריצוף חדרי אמבטיה ושירותים, כאשר הקירות מחופים בדרך כלל בקרמיקה בגוון בהיר אחיד כדי לתת את הבמה לרצפה. התאמת ארון עץ בסגנון כפרי או רטרו תשלים את העיצוב.

עיצוב חללים ציבוריים

בתכנון חלל ציבורי כגון חנות, אולם אירועים, מסעדה או בית קפה יש לבחון את האפשרות של שימוש באריחים מצוירים לריצוף, בהתאמה  לאופי המבנה, הסביבה, סגנון העיצוב המבוקש וטעמם האישי של בעלי המקום. אריחים מצוירים משתלבים היטב גם עם רצפות בטון  ומשתמשים בשילוב זה במסעדות, אולמות אירועים, חנויות וחללים ציבוריים.

צולם ע"י ורד גרניט
צולם ע"י ורד גרניט

עלות אריחים מצוירים

עלות האריחים המצוירים גבוהה ומחיר של אריחים מצוירים מיוחדים יכול להגיע למאות שקלים למ"ר, אולם יש לקחת בחשבון שמדובר בדרך כלל בכמות קטנה של אריחים המביאה לתוצאות מרהיבות של עיצוב הבית. בדרך כלל המחיר מחושב לאריחים לפי מ"ר, אולם האריחים המרכיבים מסגרת מתומחרים לפי מחיר לאריח בודד ועלותם גבוהה יותר (המחיר יכול להגיע בין 20-35 שקל לאריח).

עיצוב חדרי אמבטיה ושירותים

בחדרי אמבטיה ושירותים ניתן לרצף ללא מסגרת, היות וחלק מהסגרת מוסתר ע"י ארונות ולהוזיל את העלויות. בחדר אמבטיה סטנדרטי בדרך כלל נדרשים 5-7 מ"ר לריצוף שעלותם גבוהה יחסית, אך ניתן לחפות את הקירות בקרמיקה בגוון חלק ובעלות נמוכה יותר ובסה"כ הכללי המחיר סביר והעיצוב מיוחד.

חדרי שרותי אורחים קטנים יחסית וניתן להשיג תוצאות מדהימות של עיצוב חדר שירותים, וגם עיצוב חדרי אמבטיה קטנים, במחיר מתקבל על הדעת. שילוב אריחים מצוירים בקירות הבית כגון אריחים ארמניים בקיר פנימי במבואה, במטבח, או בקירות חיצוניים המחופים בטיח אקרילי.

למביני עניין שלא ממהרים ניתן לחכות למבצעים והנחות וכן מומלץ להתעניין ולחפש שאריות בחנויות שניתן להרכיב מהן שטיחים קטנים או לרצף חדר שירותים קטן.


מאת ורד מעצבת פנים

מוזמנים לשתף,

פייסבוק
פינטרסט
WhatsApp
אימייל
× שלחו וואטסאפ